Nie przegap
Strona główna » Region » Małopolska Noc Naukowców 2016

Małopolska Noc Naukowców 2016

malopolska-noc-naukowcowW piątek, 30 września 2016 r. odbędzie się 10., jubileuszowa edycja Małopolskiej Nocy Naukowców. To niezwykle lubiane przez mieszkańców regionu, popularnonaukowe wydarzenie daje możliwość zajrzenia w zazwyczaj niedostępne zakamarki uczelni, laboratoriów i innych instytucji, zajmujących się na co dzień badaniami naukowymi. W ubiegłym roku w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie gościliśmy podczas MNN kilka tysięcy widzów. Serdecznie zapraszamy wszystkich ciekawych świata do aktywnego udziału. Zostań naukowcem! Ta noc należy do Ciebie!

Program Małopolskiej Nocy Naukowców 2016

Gry, zabawy, konkursy, pokazy, warsztaty, wykłady, prezentacje – program tegorocznej MNN „pęka w szwach” od atrakcji. Każdy ciekawy świata bez problemu znajdzie w nim coś dla siebie, gdyż w organizację przedsięwzięcia włączyły się niemal wszystkie jednostki organizacyjne działające w ramach PWSZ oraz kilkunastu sprawdzonych partnerów (szczegóły programu w załącznikach).

– Matematycy poszukają odpowiedzi na pytania „czy można chodzić po wodzie”, „czy umiesz pokonać samego siebie”, ekonomiści zaproszą do licznych konkursów i zabaw z nagrodami, pracownicy Zakładu Ochrony Środowiska wygłoszą wykłady pomagające zrozumieć świat, zaproszą do udziału w warsztatach, prezentacjach, czy projekcjach. Graficy z Instytutu Sztuki zaprezentują wystawę studenckich prac, poprowadzą warsztaty artystyczne – zapowiada Monika Grela z Biura Promocji PWSZ w Tarnowie, koordynatorka MNN w Tarnowie.

To jednak nie koniec. – Atrakcji jest w sumie kilkadziesiąt – dla miłośników robotów, nowoczesnych technologii, medycyny, wychowania fizycznego, sztuki, dziedzin humanistycznych w tym m.in. języka polskiego oraz języków obcych, czy doświadczeń chemicznych – dodaje Piotr Kopa, szef Biura Promocji. Te ostatnie stanowią od lat prawdziwy „hit” Małopolskiej Nocy Naukowców. – Bilety na pokazy rozchodzą się błyskawicznie. Zainteresowanym radzę się pospieszyć, bo mimo że organizujemy aż cztery takie pokazy, to ilość wejściówek jest ograniczona – przypomina Monika Grela.

Program MNN jest tak bogaty, gdyż do współpracy przy jego organizacji angażują się nie tylko wszystkie Instytuty PWSZ, ale także liczne grono partnerów: tarnowskie szkoły, firmy (PGNiG, Grupa Azoty, MPEC, Robotico, MedCluster, Stowarzyszenie Medycyna Polska, CenterMed), Radio RDN, Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza, Zespół Przychodni Specjalistycznych, a nawet Komenda Miejska Policja.

Małopolska Noc Naukowców odbywa się od 2007 roku, ciesząc się niesłabnącą popularnością. Na przestrzeni lat wydarzenie zyskało miano – zupełnie zasłużenie – jednej z największych inicjatyw popularnonaukowych w Europie! W tym roku Małopolska Noc Naukowców odbędzie się w sześciu miastach regionu – Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Niepołomicach, Skawinie oraz Andrychowie.

Od pierwszej edycji w 2007 r. koordynatorem MNN jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Dzięki ścisłej i efektywnej współpracy z wieloma partnerami z całego regionu – uczelniami, instytutami i firmami badawczymi, szkołami ponadgimnazjalnymi oraz szeregiem innych placówek – od dziesięciu lat udaje się zaproponować tysiącom uczestników niezwykle ciekawy, inspirujący program wydarzenia.

Sponsorem Małopolskiej Nocy Naukowców 2016 w Tarnowie jest PGNiG S.A., a partnerami: Grupa Azoty i MPEC S.A. w Tarnowie.

PWSZ