Światowej sławy dramaturg, pisarz i humanista spoczął 17 września 2013 r. w Panteonie Narodowym w Kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie. Kondukt pogrzebowy przeszedł Trasą Królewską, z Barbakanu przez ulice: Floriańską i Grodzką. Sławomira Mrożka w jego ostatniej drodze żegnały tłumy Krakowian, przyjaciół, czytelników i wielbicieli.
W imieniu władz samorządowych hołd wybitnemu Małopolaninowi złożył marszałek Marek Sowa. Podczas konsolacji mowę pożegnalną wygłosił również wicemarszałek Wojciech Kozak.
Jacek Michałowski, szef Kancelarii Prezydenta RP przekazał również przyznane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego pośmiertne odznaczenie Sławomira Mrożka Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. W imieniu rządu zmarłemu cześć oddał minister kultury Bogdan Zdrojewski, a przyjaciół, artystów, pisarzy, środowiska teatralnego i uczelni Krakowa reprezentowali Jerzy Stuhr oraz Olgierd Łukaszewicz. Mszę Świętą koncelebrował Metropolita Krakowski ks. Stanisław Kardynał Dziwisz.
Oprócz rodziny oraz licznych delegacji władz państwowych i samorządowych, w uroczystościach wzięli udział przyjaciele pisarza, mieszkańcy i przedstawiciele samorządu Gminy Borzęcin – rodzinnej miejscowości, z której Sławomir Mrożek pochodził.
Sławomir Mrożek
Urodził się 29 czerwca 1930 w Borzęcinie (pow. brzeski), zmarł 15 sierpnia 2013 w Nicei. Był polskim dramatopisarzem, prozaikiem i rysownikiem, autorem wielu satyrycznych opowiadań i utworów scenicznych o tematyce filozoficznej, politycznej, obyczajowej i psychologicznej. Jego dramaty (m.in. Policjanci, Zabawa, Tango, Emigranci, Pieszo, Vatzlav, Miłość na Krymie) zaliczane są do nurtu teatru absurdu. Oprócz licznych nagród artystycznych otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1997), Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2010), Order Ecce Homo (2012), francuskie odznaczenie Legii Honorowej (2003). W 1990 Mrożek został Honorowym Obywatelem Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Pośmiertnie został uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
Pamięć Sławomira Mrożka chcą w odpowiedni sposób uczcić władze Borzęcina. W planach jest powstanie izby pamięci. Rozpocznie też działalność amatorski teatr imienia wielkiego dramatopisarza. W Borzęcinie zachowało się nie wiele pamiątek związanych ze Sławomirem Mrożkiem. Jego rodzinny dom został rozebrany w latach 80-tych, jednak mieszkańcy pamiętają, że jest to miejscowość z której pochodził wybitny polski dramaturg.
W szkole istnieje mini muzeum poświęcone Mrożkowi. Wójt Gminy Borzęcin – Janusz Kwaśniak zapowiedział również powstanie teatru. Pierwszy spektakl obędzie się w 2014 roku z okazji 650-tej rocznicy lokacji miejscowości.
—
malopolskie.pl/IB