Mieszkańcy gminy Iwkowa Bogumiła i Wojciech Pajorowie otrzymali tytuł Wicemistrza Polski Agroligi za rok 2016. Państwo Pajorowie przystąpili do konkursu wojewódzkiego, gdzie zdobyli tytuł mistrzowski za rok 2016, a przez jesień ubiegłego roku i wiosnę 2017 toczyły się eliminacje ogólnokrajowe.
W wyniku konkursu małżeństwo z Iwkowej zdobyło tytuł wicemistrzowski. – Jesienią ubiegłego roku gościliśmy w naszym gospodarstwie kapitułę konkursu, która uznała, że zasługujemy na tytuł wicemistrzowski – mówi Pani Bogumiła. Plantacja truskawek, za którą Państwo Pajorowie zostali nagrodzeni powstała w 2014 roku. W tej chwili zajmuje obszar 1 hektara. Na tym obszarze rośnie około 38 tysięcy roślin. Zbiór z jednej rośliny kształtuje się pomiędzy 0,6 – 1,2 kilograma. Uwarunkowane jest to pogodą, nasłonecznieniem i sezonowością. – Wszystko zależne jest od kultury prowadzenia roślin – mówi Wojciech Pajor. – W skali Małopolski jest to innowacyjne działanie. Stosujemy nawadnianie hydrofoniczne. Rośliny są idealnie nawadniane. Kontrolujemy dokładnie pomiary. Bardzo ważna jest również odmiana truskawki. W tej chwili mamy dwie odmiany, Florentynę i Furrorę – kończy wypowiedź Wojciech Pajor.
Bogumiła i Wojciech Pajorowie byli niedawno gośćmi pary prezydenckiej na rozstrzygnięciu Ogólnokrajowego Konkursu Agroliga 2016. Gala konkursowa odbywała się w ogrodach pałacu prezydenckiego. Nagrodzonych zostało 16 gospodarstw rolnych i 16 firm działających w branży rolno – spożywczej. Małżeństwo Pajorów otrzymało dyplom okolicznościowy, a Wojciech Pajor został odznaczony Odznaką Zasłużony dla Rolnictwa. Gospodarstwo jest alternatywą dla małopolskich gospodarstw. Rynek wykazuje duże zainteresowanie owocami miękkimi. Pomimo wyższej ceny od truskawek pochodzących z gruntu ludzie bardzo chętnie kupują truskawki z innowacyjnych upraw. Truskawki z uprawy Państwa Pajorów owocują od połowy czerwca aż do pierwszych przymrozków. Pochodzą z uprawy rynnowej. Rynna, w której rosną znajduje się na wysokości 1,3 metra.
– Jesteśmy dumni z tytułu otrzymanego przez Bogumiłę i Wojciecha Pajorów – mówi wójt Iwkowej Bogusław Kamiński. – Zwłaszcza, że na terenie gminy przeważają małe gospodarstwa rolne do 5 hektarów i nie mammy większych szans w konkurowaniu z gospodarstwami 200 hektarowymi. Państwo Pajorowie pokazali jednak, że można się wyróżnić także w małym gospodarstwie. Jest to bardzo dobry przykład otwartego i innowacyjnego sposobu myślenia w rolnictwie. Chciałbym, aby to był przykład dla innych mieszkańców – kończy wypowiedź wójt Kamiński.
—
IB
Fot. Maciej Mazur
Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP / archiwum BiW Pajorowie