Don't Miss
Home » Kultura » Moje Brzesko (2020) | Trailer filmu dokumentalnego

Moje Brzesko (2020) | Trailer filmu dokumentalnego

W piątek 20 grudnia 2019 r. „Stowarzyszenie Pamięć i Dialog. Wspólna historia” zaprezentowało trailer filmu dokumentalnego Moje Brzesko (2020). To zapowiedź dokumentu w którym były mieszkaniec Brzeska, ocalały z Zagłady Dov Landau wspomina czasy swojego dzieciństwa chodząc ulicami rodzinnego miasta. Ostateczna wersja filmu zostanie zaprezentowana podczas Marszu Pamięci w Brzesku 13 września 2020 r.

W czerwcu 2019.Dov Landau wraz z reżyserem Mateuszem Kudłą i operatorem Łukaszem Herodem nagrywali w Brzesku materiały do filmu. 91 latatek opowiada w nim o życiu w Brzesku przed i podczas wojny. Wędrując ulicami miasta Dov Landau wspomina kto mieszkał w poszczególnych budynkach, czym się zajmował… W filmie wykorzystano udostępnione kilka lat temu klisze fotograficzne, które zatrzymały obraz Brzeska sprzed ponad 80 lat. Klisze zachowały się w doskonalej jakości, dzięki czemu możemy podziwiać życie codzienne Brzeska sprzed II wojny Światowej.

Społeczność Żydów brzeskich została zgładzona przez niemieckich okupantów. Na wiosnę 1942 roku utworzono w Brzesku getto. Na niewielkim obszarze stłoczono sześć tysięcy ludzi, pół roku później getto zostało zlikwidowane, spędzono na rynek wszystkich Żydów, nakazano im klęczeć od rana do południa z rękami podniesionymi do góry. Okradziono ich z kosztowności, po czym załadowano do pociągu, chorych i niezdolnych do transportu rozstrzelano na miejscu – kilkaset osób, ponad cztery tysiące wywieziono do obozu w Bełżcu.

Moje Brzesko (2020)

Scenariusz: Anna Brzyska
Reżyseria: Mateusz Kudła
Zdjęcia: Łukasz Herod
Produkcja: Anna Brzyska, Mateusz Kudła
Montaż: Mateusz Kudla
Muzyka: Jarmuła Band
Podziękowania: Piotr Duda, Anna Kudła
Archiwa: Charles Weiss Jr, Jerzy Wyczesany, Marek Sukiennik, Anna Brzyska
Korekta tłumaczenia: William Haines

„Stowarzyszenie Pamięć i Dialog. Wspólna Historia” to organizacja która swoja aktywność zaczęła od porządkowania cmentarza żydowskiego przy ul. Czarnowiejskiej w Brzesku. Później we współpracy z władzami miasta, Miejskim Ośrodkiem Kultury i szkołami Brzeska powstały kolejne projekty: coroczne Marsze Pamięci w rocznicę likwidacji brzeskiego getta; organizacja wystawy stałej w muzeum regionalnym poświęconej przedwojennej żydowskiej społeczności Brzeska; stworzenie Księgi Pamięci brzeskich Żydów; lokalizacja dwóch grobów masowych na cmentarzu żydowskim i postawienie pomników upamiętniających spoczywające w nich ofiary; nawiązanie kontaktu z wieloma żydowskimi rodzinami o brzeskich korzeniach i wiele innych. Obecnie w pracę Stowarzyszenia angażuje się wiele osób oraz pojawiają się cały czas nowe projekty.

 


IB / Stowarzyszenie „Pamięć i dialog. Wspólna historia”