Don't Miss
Home » Felietony » Montaż listwy przypodłogowej – zrób to sam!

Montaż listwy przypodłogowej – zrób to sam!

listwaListwy przypodłogowe mają za zadanie zamaskować szczelinę dylatacyjną, zabezpieczyć ją przed kurzem i brudem, osłonić biegnące wzdłuż ścian kable i estetycznie domknąć aranżację wnętrza. Jest to niezbędny element wykończenia podłogi. Na szczęście, montaż listew przypodłogowych jest bardzo prosty – zobacz, jak poradzić sobie z tym zadaniem.

Etap pierwszy – przygotowanie

Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić, planując montaż lub wymianę listew wykończeniowych, jest wybór odpowiedniego kształtu oraz koloru. Wąskie elementy stworzą płynne przejście pomiędzy podłogą a ścianami; szerokie opaski same w sobie stanowić mogą element dekoracyjny. Listwy dopasowane kolorystycznie do podłogi lub ścian nie będą rzucały się w oczy, a elementy dobrane na zasadzie kontrastu podkreślą wyjątkowy, elegancki charakter wnętrza. Niezależnie od tego, jaki typ listew podłogowych wybierzemy (np. listwa z Castoramy) i na jaki kolor się zdecydujemy, przystępując do pracy, należy przygotować miejsce montażu. Jeśli instalujemy listwy w nowo wybudowanym domu, żadne dodatkowe zabiegi nie są wymagane. Po pomalowaniu ścian oraz ułożeniu podłogi, z uwzględnieniem szczeliny dylatacyjnej, możemy zabrać się za dopasowywanie i montowanie elementów. Jeżeli natomiast wymieniamy listwy na nowe, rozpoczynamy od usunięcia starych. Do ich podważania przydatny może okazać się łom – należy posługiwać się nim jednak ostrożnie, tak aby nie uszkodzić podłogi. Następnie, konieczne jest przetarcie papierem ściernym fragmentów ścian oraz podłogi, do których przymocowana była listwa. Po usunięciu pozostałości farb oraz lakieru, i pozbyciu się nierówności, możemy przystąpić do kolejnego etapu pracy.

Etap drugi – przycinanie

Zakupione listwy należy rozmieścić wzdłuż styku podłogi i ścian – pozwoli to na rozplanowanie umiejscowienia poszczególnych elementów oraz określenie, ile z nich trzeba przyciąć i na jaką długość. Bardzo przydatnym narzędziem na tym etapie pracy jest skrzynka uciosowa. Po przycięciu listew ponownie przymierzamy je do ściany, by upewnić się, że zostały poprawnie zwymiarowane.

Etap trzeci – montaż

Istnieje kilka sposobów na zamontowanie listew wykończeniowych: pierwszym z nich jest klejenie. Do tego celu potrzebny będzie klej montażowy lub silikon. Substancję nanosimy na wewnętrzną stronę listwy i dociskamy do ściany. Ważne jest, aby pamiętać, że listwy przyklejamy do ściany, a nie do podłogi, której elementy podlegają ruchom wynikającym z kurczenia się i rozszerzania materiału. Klejenie jest rozwiązaniem tanim i szybkim, jego wadą jest jednak problematyczne usuwanie listew oraz ślady, które klej pozostawia na ścianie. Szybkie i proste zarówno w montażu, jak i demontażu, są gotowe systemy bazujące na zastosowaniu klamer. Złączki te, wykonane z plastiku bądź metalu, instalowane są za pomocą wkrętów i kołków rozporowych. W przygotowane klamry wsuwane są następnie odpowiedniej długości listwy przypodłogowe. Możliwe jest także mocowanie listew za pomocą otworów nawiercanych bezpośrednio w tychże elementach.

Montaż listew przypodłogowych to proste zadanie, z którym poradzimy sobie bez większego problemu, dysponując zaledwie kilkoma podstawowymi narzędziami. Aby efekt był zadowalający, warto zwrócić uwagę na dokładne dopasowanie elementów i staranne przycięcie.