Don't Miss
Home » Region » Moskale w Bochni / galeria zdjęć

Moskale w Bochni / galeria zdjęć

dsc_6531-nW sobotę 13 września 2014 r. bocheńskie Planty Salinarne nie należały do najspokojniejszych i najcichszych miejsc w mieście. A to wszystko za sprawą kilkudziesięciu rekonstruktorów z różnych zakątków Polski południowej, którzy zaprezentowali mieszkańcom jeden z epizodów jesiennych zmagań w Galicji w 1914 r.

Kilkuset widzów, którzy przybyli na bocheńskie planty z pewnością nie żałowało poświęconego czasu. Dużym zainteresowaniem cieszyło się zwiedzanie dioram prezentujących scenki z życia obozowego żołnierzy i cywilów w pierwszym okresie trwania I wojny światowej – m.in. można było zobaczyć szpital wojskowy oraz pocztę polową.

Rekonstrukcję walk poprzedziło czytanie wspomnień mieszkańców Bochni i okolic z okresu I wojny światowej, a także prezentacja tła historycznego wydarzeń.

Setki wystrzałów karabinowych, terkot rosyjskich i austriackich ciężkich karabinów maszynowych oraz donośne salwy artyleryjskie przerwały o godzinie 14.00 spokój sobotniego popołudnia. Potyczka trwała kilkadziesiąt minut, a publicznosc przyglądała się temu z dużą uwagą. W trakcie pokazu wykorzystano broń strzelającą amunicją hukową.

Po inscenizacji odbyła się defilada wszystkich oddziałów pod Pomnik poległych za wolność w latach 1914-1920 – tam po oddaniu salwy honorowej delegacje złożyły kwiaty.

Pomysłodawcą i głównym motorem organizacyjnym wydarzenia był Jarosław Przybyło ze Stowarzyszenia Bochniaków.
Organizację imprezy wsparło m.in. Starostwo Powiatowe w Bochni oraz Urząd Miasta Bochni.

W inscenizacji mogliśmy zobaczyć po stronie wojsk austro-węgierskich: GRH Gorlice 1915, GRH 13 Pułk Piechoty „Krakowskie dzieci” oraz bocheńsko-brzeską RH II Brygada Legionów. Z kolei po stronie wojsk carskiej Rosji zaprezentowały się: GRH Najemnicy Bocheńscy, GRH Strzelcy 31 Pułku Piechoty z Mszczonowa, GRH 71 Bielawski Pułk Piechoty.

IB
Foto Maciej Mazur