Ubezpieczenie AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Nie musisz go posiadać, w przeciwieństwie do ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC). Jeśli jednak chcesz posiadać autocasco musisz wiedzieć na jakie kwestie zwrócić uwagę przy jego kupnie.
Jeśli chcesz mieć pełną wiedzę na temat ubezpieczeń OC i AC powinieneś mieć o nich znaleźć jak najwięcej informacji. Portal www.rankineo.pl pozwoli Ci uzupełnić jej braki. Dowiesz się tam wszystkiego o ubezpieczeniach komunikacyjnych – ich wartościach, zniżkach, o tym jak i dlaczego wzrastają, od czego zależą i wiele innych. Poza tym dowiesz się także sporo o firmach, które są szeroko rekomendowane na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. Oto niektóre z nich:
- Uniqa,
- LINK 4,
- Generali,
- BENEFIA 24,
- PZU S.A.,
- AVIVA CU,
- WARTA S.A.,
- mBANK,
- HDI Asekuracja,
- AXA,
- Allianz Direct,
- Hestia,
- MTU S.A.
Powyższe firmy oferują zarówno obowiązkowe ubezpieczenie OC, jak i dodatkowe AC. Co powinieneś wiedzieć o tym drugim?
Tak, jak przy wyborze OC powinieneś kierować się ceną, bo im niższa tym zazwyczaj lepiej, tak wybierając AC musisz najbardziej zwrócić uwagę na zakres polisy. Oczywiście im on szerszy tym droższe będzie ubezpieczenie.
Dobre i warte rekomendacji AC powinno mieć pełny zakres. Ochronie powinny podlegać:
- kradzież samochodu,
- kradzież elementów pojazdu,
- uszkodzenie pojazdu wskutek zdarzenia drogowego,
- uszkodzenie pojazdu przez czynniki atmosferyczne i pogodowe lub kataklizmy (powódź, gradobicie, pożar, wichura).
Polisa OC nie obejmuje tych sytuacje, więc nie chroni od nich. Jednak jeśli nie potrzebujesz AC, a pełny zakres OC to dla Ciebie za mało, możesz zainteresować się polisą typu minicasco.
Kiedy wybierasz AC powinieneś więc kierować się jego zakresem i przygotować się na możliwie wyższą niż za OC składkę, gdyż to dwa osobne ubezpieczenia. W AC istnieje także opcja ubezpieczenia all risks, czyli od każdego ryzyka i niebezpieczeństwa. Wtedy ubezpieczyciel pokryje wszystkie szkody, oczywiście oprócz tych które zawarte są w klauzuli o wyłączeniu odpowiedzialności. Zazwyczaj jest ona obecna w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Bezpieczeństwa. Powinieneś bardzo dokładnie zapoznać się z tym dokumentem, żeby mieć świadomość obowiązków swoich i towarzystwa ubezpieczeniowego. All risks chroni Cię od nietypowych i trudnych do przewidzenia szkód, których nie wyłącza OWU.
W ubezpieczeniu AC musisz także wycenić swój pojazd. Musisz sam dopilnować wyceny swojego samochodu, bo towarzystwo ubezpieczeniowe może zaniżyć jego wartość. Będzie to dla Ciebie krzywdzące zwłaszcza jeśli posiadasz w wyposażeniu drogi sprzęt. Jeśli więc nie zgadasz się z wyceną ubezpieczyciela, skorzystaj z pomocy rzeczoznawcy.
Powinieneś także zwrócić uwagę na sposób w jaki będzie prowadzona likwidacja szkody w Twoim samochodzie. Masz do wyboru opcję gotówkową, kiedy to Ty zajmujesz się szkodą, bo otrzymujesz na konto pieniądze na jej usunięcie od ubezpieczyciela na podstawie kosztorysu. Możesz także wybrać opcję bezgotówkową i ta jest szerzej polecana, bo to firma – warsztat zajmuje się wtedy usunięciem usterki, a Ty nie musisz się martwić czy starczy Ci pieniędzy z opcji gotówkowej.
Zastanów się także nad wyborem polisy ze stałą sumą ubezpieczenia. Wtedy w dniu szkody Twój samochód nie będzie mógł zostać ponownie wyceniony w niższej kwocie. Stała suma ubezpieczenia Cię od tego uchroni.
Opcja odnawialnej sumy ubezpieczenia wiążę się również z wyższą składką, ale jest warta przemyślenia. Bowiem jeśli w trakcie trwania polisy dojdzie do kilku szkód, każda kolejna będzie miała mniejszą kwotę ubezpieczenia. Zostanie ono po prostu sukcesywnie pomniejszane, a tego wolałbyś raczej uniknąć. Postaraj się więc wynegocjować odnawialną sumę ubezpieczenia.
Podsumowując – wybierz dla siebie ubezpieczenie z odpowiednim i optymalnym zakresem. Pamiętaj o dokładnym zapoznaniu się z OWU i zwróć uwagę na dodatkowe opcje ubezpieczenia. Chcąc się dowiedzieć się więcej na temat cen skorzystaj z portali branżowych, choćby http://www.rankineo.com/kat/aktualnosci/ile-przecietnie-kosztuje-ubezpieczenie-samochodu, gdzie dowiesz się ile możesz zapłacić za ubezpieczenie.
—