Nie przegap
Strona główna » Region » Nasze drogi do Niepodległości – NOWY TERMIN spotkania w PWSZ

Nasze drogi do Niepodległości – NOWY TERMIN spotkania w PWSZ

Pokaz dwóch filmów, dyskusja z ich twórcami oraz wykład-prezentacja poświęcony postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tak w telegraficznym skrócie wygląda program spotkania popularnonaukowego, które odbędzie się w PWSZ już w piątek, 7 grudnia (a nie 23 listopada). Spotkanie jest jednym z elementów obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz kończącego się powoli jubileuszu 20-lecia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.

– Zapraszamy wszystkich przedstawicieli społeczności akademickiej: studentów i pracowników oraz wszystkich zainteresowanych pogłębieniem swojej wiedzy na temat historii i wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę Niepodległości – mówi Rektor, dr hab. inż. Jadwiga Laska, prof. PWSZ.

Spotkanie rozpocznie się projekcją niezwykle ciekawego filmu „Operacja 15”, który opowiada o tzw. Operacji Gorlickiej. – Nie bez przyczyny bywa ona nazywana „małym Verdun”. To arcyważna z punktu widzenia wpływu na przebieg I wojny światowej operacja, podczas której starły się armie Rosyjska oraz Niemiecka i Austro-Węgierska – zapowiada Marek Kołdras, reżyser filmu.

Po około 25-minutowej projekcji zaplanowano dyskusję z udziałem twórców filmu.

Kolejnym punktem programu będzie wykład poświęcony postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wygłosi go wielki pasjonat historii i kolekcjoner, dr hab. Piotr Dobosz, prof. PWSZ.

– Moja narracja zbudowana będzie wokół fotografii pochodzących z mojej kolekcji, z których wiele nie było nigdy publikowanych ani prezentowanych – zapowiada autor prezentacji.

Ostatnim elementem spotkania z historią będzie projekcja filmu „Pierwsi Niepodlegli” w reżyserii Piotra Dziży. – Film stanowi centralną część tryptyku opowiadającego o tarnowskim dochodzeniu do Niepodległości. Pozostałe to: „Pierwsi Zniewoleni” i „Pierwsi Zapomniani”. Są one częścią unikalnego w skali kraju projektu „Pierwsi Niepodlegli” realizowanego z okazji setnej rocznicy odzyskania Niepodległości – wyjaśnia reżyser.

Szczegółowy program:

  • prapremierowy pokaz filmu „Operacja 15” (reż. Marek Kołdras) opowiadającego historię Operacji Gorlickiej – jednej z najważniejszych dla losów I Wojny Światowej operacji militarnych, zwanej „małym Verdun”
  • rozmowa z autorami filmu
  • wykład i prezentacja w części niepublikowanych fotografii związanych z życiem i śmiercią Marszałka Józefa Piłsudskiego. Towarzyszyć jej będzie narracja Piotra Dobosza, prof. PWSZ w Tarnowie. Zdjęcia pochodzą z kolekcji autora prezentacji
  • premierowy pokaz filmu „Pierwsi Niepodlegli” (reż Piotr Dziża) opowiadającego historię dochodzenia do Wolnej Polski w Tarnowie
  • rozmowa z autorami filmu

Spotkanie odbędzie się w piątek, 23 listopada, w Auli C017, początek o godz. 10. Wstęp jest wolny. Serdecznie zapraszamy!

PWSZ

Reklamy i banery w gazecie oraz na portalu Informator Brzeski  – tel. 608 653 909, redakcja@informatorbrzeski.pl