Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Nie bądźmy obojętni wobec osób zagrożonych wychłodzeniem organizmu!

Nie bądźmy obojętni wobec osób zagrożonych wychłodzeniem organizmu!

Niskie temperatury, jakie czekają nas w najbliższych dniach mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia osób bezdomnych, w podeszłym wieku czy też samotnych. To właśnie ci mieszkańcy naszego regionu mogą być najbardziej narażeni na wyziębienie organizmu, a co za tym idzie na śmierć. Każdego roku odnotowujemy co najmniej kilkadziesiąt przypadków zgonów z powodu wychłodzenia organizmu na terenie woj. małopolskiego. Podobne zagrożenia dotyczą również osób będących pod wpływem alkoholu bądź też innych podobnie działających środków.

Dlatego też, jak w poprzednich latach, policjanci patrolujący ulice miast oraz wiosek szczególnie będą kontrolować klatki schodowe w blokach, opuszczone budynki czy altanki na działkach ogrodowych, czyli wszystkie te miejsca, gdzie bezdomni mogą się próbować chronić przed zimnym wiatrem i mrozem. Policjanci w każdym przypadku napotkania takich osób, będą proponować im skorzystanie z pomocy placówek znajdujących się na terenie naszego powiatu.

Dlatego też zwracamy się do wszystkich osób z prośbą reagowanie na to, co dzieje się wokół Państwa. Prosimy o zainteresowanie się losem sąsiadów bądź innych znanych osób, które są niepełnosprawne, samotne bądź w podeszłym wieku i wymagają pomocy. Jeśli nie będziecie Państwo mogli im pomóc osobiście poinformujcie o nich najbliższy Ośrodek Pomocy Społecznej bądź Policję.

Nie przechodźcie obojętnie również obok osób nietrzeźwych, a szczególnie tych znajdujących się pod znacznym działaniem alkoholu. Państwa telefon na Policję, informujący o takich osobach, może uratować je przed wychłodzeniem i przed zamarznięciem. Noc spędzona o tej porze roku wolnym powietrzu przy dodatkowym osłabieniu organizmu może się skończyć tragicznie.

Wszelkie informacje o osobach bezdomnych można przekazywać także pod bezpłatny numer telefonu 987, gdzie całodobowo dyżurują przy nim pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz pod numer alarmowy 112 (lub policyjny 997).

NIE BĄDŹMY WIĘC OBOJĘTNI!

NASZ TELEFON MOŻE KOMUŚ URATOWAĆ ŻYCIE!

 

dabrowa-tarnowska.policja.gov.pl