Don't Miss
Home » Felietony » Nie pozwolą Antkowi zginąć

Nie pozwolą Antkowi zginąć

Wiedeńczyk„Wiedeńczyk” to transportowo-desantowa wersja samolotu typu AN-2 (popularnie zwanego „Antek”), skonstruowanego w biurze Olega Antonowa w 1947 roku. Samolot o numerze taktycznym 7447 (bo o nim mowa) wyprodukowany został w 1966 roku w zakładach lotniczych WSK PZL Mielec, a następnie skierowany do służby na podkrakowskich Balicach, gdzie jak wiele tego typu egzemplarzy wykonywał zadania operacyjne na rzecz wojska.

Jego wyjątkowość związana jest z pewną dramatyczną historią, która miała miejsce podczas stanu wojennego. Pewnego wiosennego dnia 1982 roku jedna z załóg wykonująca loty treningowo-operacyjne na tym samolocie podjęła decyzję o ucieczce z kraju do Austrii. Po wykonaniu międzylądowania na podkrakowskiej łące oraz zabraniu rodzin lotników samolot wykonał lot na małej wysokości w trudnym górzystym terenie Czechosłowacji i Austrii, szczęśliwie lądując na wiedeńskim lotnisku.

Po powrocie do kraju (13 kwietnia 1981) samolot zwany odtąd najpierw nieformalnie, a później również oficjalnie „Wiedeńczykiem” nadal wykonywał misje na rzecz wojska aż do wycofania ze służby latem 2012 roku i przekazania go do Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Jednak nie dane jest mu odpoczywać. Dwóch entuzjastów lotnictwa mając na uwadze dobry stan techniczny samolotu oraz potrzebę promocji polskiego lotnictwa postanowiło przywrócić „Wiedeńczyka” do latania. W ten oto sposób samolot znalazł się pod wspólną kuratelą Muzeum Lotnictwa Polskiego i utworzonej na potrzeby reaktywacji samolotu Fundacji Wiedeńczyk.

Naszym marzeniem było przywrócić tej maszynie dawną świetność – mówili w 2014 dla TVN24 piloci Zbigniew Chłopecki i Jerzy Antonkiewicz, założyciele Fundacji AN-2 Wiedeńczyk. – Nie chcieliśmy, by ten wyjątkowy samolot podzielił los wielu maszyn w spoczynku, które pomimo wielkich zasług lądują na „wieczny postój pod chmurką”– przekonywali wówczas.

Celem Fundacji „Wiedeńczyk” AN-2 jest wspieranie opieki i konserwacji zabytków techniki lotniczej w zbiorach Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Fundacja pragnie promować historię polskiego lotnictwa, krzewić wiedzę i kulturę lotniczą. Stawia sobie za zadanie wspieranie rozwoju usług lotniczych, promocję idei sportów lotniczych, a także szerzenie idei obronności w Polsce. Najważniejszym jednak zadaniem Fundacji jest utrzymanie w stanie lotnym samolotu An-2 o numerze bocznym 7447, zwanego „Wiedeńczykiem”.

10 lipca 2016 r. na lądowisko w Strzelcach Małych, podczas V już Pikniku Lotniczego ,,Wiedeńczyk” będzie jedną z głównych gwiazd wydarzenia. Podczas Pikniku samolot zostanie zaprezentowany w pełnej krasie. Odbędzie się nie tylko przelot pokazowy nad terenem imprezy, ale również będzie możliwość zwiedzania wnętrza ,,Antka”. – Fundacja Wiedeńczyk jest corocznie dobrym duchem naszej imprezy. Podobnie będzie i w tym roku. To wielki zaszczyt, ze dzięki Panu Zbigniewowi Chłopeckiemu możemy poznać jego historię oraz zobaczyć go w całej okazałości – mówi dyr. GCKCziS Grzegorz Zarych.

ES

Źródło: Fundacja Wiedeńczyk (http://www.wiedenczyk.pl)

TVN24 z dn. 26 czerwca 2014 (http://www.tvn24.pl)