Don't Miss
Home » Region » Noc Świętojańska za nami

Noc Świętojańska za nami

DSC_12825 czerwca odbyła się VI edycja Średniowiecznego Spotkania u Bożogrobców na Grodzisku w ramach corocznej imprezy plenerowej ,,Wianki na Chełmie’’. Pierwszym punktem programu było rozstrzygnięcie dwóch konkursów nawiązujących tematyką do 1050 rocznicy Chrztu Polski: plastycznego ,,Chrzest Polski – moimi oczami’’ i fotograficznego ,,Znaki chrześcijaństwa w Gminie Bochnia’’. Towarzyszyło temu także otwarcie wystawy pokonkursowej.

W konkursie plastycznym w kategorii Szkół Podstawowych I miejsce zajęła Patrycja Pacek z Zespołu Szkół Gminnych w Baczkowie. Drugim miejscem jury nagrodziło pracę Karoliny Dziuby z Zespołu Szkół Gminnych w Łapczycy. Na trzecim miejscu uplasowała się również reprezentantka Zespołu Szkół Gminnych w Łapczycy Sara Jankowicz.

Wyróżnienia jury przyznało: Patrycji Górskiej ze Świetlicy w Woli Nieszkowskiej, Karolinie Popławskiej z Zespołu Szkół Gminnych w Łapczycy, Annie Górskiej także ze Świetlicy w Woli Nieszkowskiej, Piotrowi Rzepce i Annie Flaszy z Zespołu Szkół Gminnych w Łapczycy.

W kategorii drugiej – Szkoły Gimnazjalne I miejsce zajęła Gabriela Wielbłąd ze Świetlicy w Łapczycy. Trzecią i ostatnią kategorią były Szkoły Ponadgimnazjalne i dorośli. I miejscem nagrodzona została praca Iwony Samek z Biblioteki w Siedlcu.

Jury w składzie: Grzegorz Kapcia – artysta, plastyk, muzyk, Halina Dudzic – plastyk przyznało również i w tej kategorii dwa wyróżnienia: dla Mileny Ostapińskiej i Aleksandry Ostapińskiej.

Komisja w składzie Wojciech Salamon – fotograf, Dominik Stachoń – fotograf, Iwona Świętek – instruktor kultury oceniała prace zgłoszone w konkursie fotograficznym ,,Znaki chrześcijaństwa w Gminie Bochnia’’.

Jury dokonało oceny 115 prac konkursowych i przyznało następujące miejsca: I dla Elżbiety Kucharskiej, II dla Alfredy Jakimowskiej i III dla Karoliny Skowronek. Doceniono także 4 innych uczestników, którym przyznano wyróżnienia: Robertowi Jakimowskiemu, Tomaszowi Woźniakowi, Patrycji Piotrowicz i Annie Zagórskiej.

Integralną częścią ,,Wianków’’ jest coroczny konkurs na ,,Wianek Świętojański’’ wykonany tradycyjnie z naturalnych  kwiatów. W tym roku komisja oceniała łącznie 20 wianków w kategorii zespołowej i 4 w kategorii indywidualnej. Jury w składzie: Jan Flasza –  dyrektor muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, Ewelina Makowska – zastępca Wójta Gminy Bochnia, Halina Dudzic – plastyk oceniało przede wszystkim:

-materiał z jakiego został wykonany wianek
-staranność wykonania
-kreatywność
-estetykę
-ogólne wrażenie artystyczne

przyznając następujące miejsca:

W kategorii zespołowej: I miejsce Świetlica w Nieprześni, II miejsce Świetlica w Nieszkowicach Małych, III miejsce Świetlica w Stradomce.

W wiankach dominowały polne kwiaty. Jury było pod ogromnym wrażeniem wszystkich dostarczonych prac, dlatego też zdecydowało się przyznać 7 wyróżnień dla:

Świetlicy w Cerekwi, Świetlicy w Buczynie, Świetlicy w Słomce, Biblioteki w Majkowicach, Świetlicy w Woli Nieszkowskiej, Świetlicy w Grabinie i Świetlicy w Łapczycy. W kategorii indywidualnej wybrane prace nagrodzono wyróżnieniami, których twórcami są: Wiktoria Starczeus, Kinga Mroczek, Anna Niwińska, Emilia Małecka.

Po rozstrzygnięciu konkursu wszyscy zgromadzeni udali się pieszo na pokaz walk rycerskich rozgrywanych na chełmskim Grodzisku, w miejscu obozowiska średniowiecznych rekonstruktorów. Każdy chętny mógł sfotografować się z rycerzami, chłopami i właścicielami ziemskimi, którzy stacjonowali na Grodzisku przez dwa dni.

Po demonstracyjnych rycerskich wyczynach wszyscy dołączyli ochoczo do barwnego korowodu nad Rabę pod przewodnictwem Zespołu Pieśni i Tańca ,,Siedlecanie’’. Rozpalono pochodnie, które wedle tradycji chronić miały przed złymi mocami. Młode dziewczyny miały na sobie białe suknie i wieńce z ziół i kwiatów we włosach, a  nad brzegiem wody rozpalono ogniska, co dodało wyjątkowej magii temu spotkaniu. Noc zgodnie z tym, co głosi tradycja poświęcona była żywiołom wody i ognia, mającym oczyszczającą moc.

Ze sceny rozbrzmiewała wspaniała ludowa muzyka, a wszyscy zebrani mogli podziwiać przygotowane układy taneczne nawiązujące do świętojańskiej nocy zarówno strojami, scenografią jak i rekwizytami. Najważniejszym obrzędem było puszczanie wianków z nurtem rzeki z zapalonymi świecami. To niezwykle klimatyczne i miłe spotkanie zakończył kuglarski pokaz z ogniem w wykonaniu Teatru ,,Feniks’’. Niespodzianką dla publiczności były odpalone przez gości z drugiej strony Raby sztuczne ognie, jak i rozświetlające powrotną drogę prawdziwe robaczki świętojańskie, które stały się doskonałym uzupełnieniem tej niezwykle oryginalnej imprezy!

Galeria zdjęć <<<

gck.bochnia.pl