Nie przegap
Strona główna » Region » Nowe przedszkole i żłobek dumą gminy Zakliczyn

Nowe przedszkole i żłobek dumą gminy Zakliczyn

W Zakliczynie odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia nowego obiektu – samorządowego przedszkola i żłobka. To sztandarowa inwestycja ostatnich lat gminy nad Dunajcem. Na przygotowanie projektu, prace budowlane, wyposażenie pomieszczeń i zagospodarowanie terenu wydano przeszło 7 mln zł. Dofinansowanie ze środków rządowych wyniosło 2,8 mln zł.

Realizacja tego przedsięwzięcia była bardzo ważna, gdyż poprzednie budynki przedszkola – przy ul. Jagiellońskiej oraz w Lusławicach – były w złym stanie technicznym i nie spełniały wszystkich wymagań przeciwpożarowych. Dlatego w poprzedniej kadencji samorządu zapadła decyzja o znalezieniu nowej lokalizacji i podjęciu trudu wzniesienia nowego obiektu dla dzieci w wieku przedszkolnym. Pojawił się też pomysł, aby stworzyć w nim pierwszy w gminie Zakliczyn żłobek dla dzieci.

Kompletowano dokumentację niezbędną do rozpoczęcia inwestycji, a jednocześnie poszukiwano możliwych źródeł dofinansowania, gdyż samodzielne wzniesienie tak okazałego i kosztownego obiektu przekraczało możliwości finansowe samorządu.

Pierwsze wsparcie otrzymaliśmy w 2017 roku od Rady Ministrów z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Był to blisko milion złotych. Pragnę za ten gest gorąco podziękować Pani Premier Beacie Szydło, bo wiem, że była to jej osobista decyzja – powiedział burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak.

400 tys. zł pozyskano z rządowego programu „Maluch Plus” na utworzenie żłobka dla 20 dzieci,
a dzięki zastosowaniu w budynku podwyższonych standardów energooszczędności dotację w wysokości blisko 1,4 mln zł przyznał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To rozwiązanie przyniesie też taką korzyść, że niższe będą koszty jego utrzymania oraz osiągnięty zostanie efekt ekologiczny, bo zmniejszona zostanie emisja dwutlenku węgla do środowiska. Warto jeszcze dodać, że gmina otrzymała w 2019 roku z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej również 33 tys. zł  z rezerwy celowej na bieżące funkcjonowanie w żłobku miejsc opieki nad dziećmi do 3 lat.

Dziś możemy mieć satysfakcję, bo stworzyliśmy dla najmłodszych mieszkańców Zakliczyna i okolicznych miejscowości przyjazne i komfortowe miejsce, spełniające oczekiwania rodziców. Przedszkole jest przygotowane do przyjęcia nawet 200 dzieci, gdyż zdajemy sobie sprawę z tego, że będzie ich w naszej gminie przybywać, także dzięki Programowi Rodzina 500 Plus, który u nas bardzo sprawnie jest wcielany w życie – mówił burmistrz.

Nowy obiekt poświęcił Proboszcz Parafii pw. Św. Idziego Opata w Zakliczynie ks. Paweł Mikulski. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili m.in. Posłowie na Sejm RP Barbara Bartuś i Michał Wojtkiewicz, Pani Marszałek Anna Pieczarka z Zarządu Województwa Małopolskiego, Wicestarosta Tarnowski Jacek Hudyma oraz Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tomasz Stelmach.

IB