Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Nowoczesny dron z kamerą termowizyjną w rękach ochotników z Górki

Nowoczesny dron z kamerą termowizyjną w rękach ochotników z Górki

Pod koniec ubiegłego roku strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Górki zakupili sprzęt do działań ratowniczych w postaci drona. Jest to najnowocześniejszy i w pełni profesjonalny sprzęt, który będzie wykorzystywany do akcji poszukiwawczo-ratowniczych, monitorowania infrastruktury przeciwpowodziowej i prowadzenia sprawnych ewakuacji podczas ewentualnych zagrożeń powodzią. Podczas dużych pożarów obszarów leśnych czy też budynków mieszkalnych w szybki i skuteczny sposób z wykorzystaniem drona będzie można zlokalizować źródło ognia i we właściwy sposób dysponować siłami  zastępów straży.

Dron Matrice 200 to bardzo zaawansowany sprzęt z najwyższej półki zaprojektowany z myślą  o służbach ratowniczych. Może być używany podczas ujemnych temperatur i podczas opadów atmosferycznych. Ponadto, wyposażony jest w  kamerę cyfrową o bardzo dobrych parametrach i kamerę termowizyjną, dzięki której można prowadzić działania w nocy. Podczas akcji, w czasie rzeczywistym będzie można przekazywać obraz do osób prowadzących działania, a zdobyte materiały mogą posłużyć do późniejszych analiz.

Aby wykorzystywać drona do działań ratowniczych należy spełnić szereg wymagań, które nakłada na operatora bezzałogowego statku powietrznego Urząd Lotnictwa Cywilnego. W obecnej chwili 4 strażaków z naszej jednostki bierze udział w szkoleniach, które będą zakończone egzaminem. Wraz z uzyskaniem świadectwa kwalifikacji przez strażaków, dron zostanie zgłoszony i włączony do podziału bojowego.

Zakup sprzętu był możliwy dzięki nagrodzie pieniężnej, jaką OSP Górka otrzymała za zdobycie drugiego miejsca w konkursie ogłoszonym przez Małopolski Urząd Marszałkowski  „Najlepsza OSP Małopolski 2018”, środkom własnym OSP Górka oraz dotacji uzyskanej od Gminy Szczurowa.

IB