Don't Miss
Home » Wiadomości » Nowy most i zjazd do Browaru Okocim wspólnym priorytetem

Nowy most i zjazd do Browaru Okocim wspólnym priorytetem

Browar Okocim to ponad 173 lat imponującego dziedzictwa piwowarstwa. 26 kwietnia 1845 roku Jan Ewangelista Goetz, powołał do życia spółkę będącą początkiem browaru. Obecnie Browar Okocim to nie tylko największy browar Grupy Carlsberg w Polsce, ale i jeden z największych i najnowocześniejszych browarów Carlsberg Breweries w Europie. Słynie on z najwyższej jakości warzonego piwa, co potwierdzają liczne nagrody corocznie przyznawane warzonym tu markom. Obecnie Browar Okocim rozwija się stabilnie, tworząc doskonałe piwa i rozwijając ofertę piw bezalkoholowych. Marka OKOCIM, flagowe piwo Browaru Okocim, umocniła swoją pozycję na rynku piwa i otrzymała tytuł Marki Roku 2018. Piwa z Browaru Okocim otrzymują również liczne nagrody za jakość.

Od kilku lat jednym z największych wyzwań rozwojowych dla Browaru Okocim jest budowa nowego zjazdu do zakładu. Dotychczasowy zjazd prowadzący ul. Browarną ma zbyt małą przepustowość, a równocześnie jest uciążliwy zarówno dla mieszkańców jak i dla samego browaru.

O to na jakim etapie znajduje się trzecie duża inwestycja Browaru Okocim na przestrzeni ostatnich lat czyli budowa nowego mostu i zjazdu do zakładu zapytaliśmy Michała Napieracza Dyrektora Browaru Okocim.

– Tak jak obiecywaliśmy rok temu w tej chwili cały czas procedujemy sprawy administracyjne. Opracowaliśmy koncepcję i znajdujemy się na finiszu dokumentacji technicznej i w najbliższym czasie wystąpimy o pozwolenie na budowę. Uważam, że sprawy dobiegają szczęśliwego końca – mówi dyrektor brzeskiego Browaru.

Mieszkańcom miasta, a w szczególności jego południowej części zależy na jak najszybszym rozpoczęciu prac.

– Jestem urodzonym optymistą, więc chciałbym żeby prace rozpoczęły się jak najszybciej – dodaje dyrektor Napieracz. Chciałbym, abyśmy zakończyli wszelkie sprawy proceduralne i udanie wybrali dobrego wykonawcę do końca wiosny tego roku. Jest szansa, że latem tego roku moglibyśmy rozpocząć inwestycję. Wydaje się, że sprawa gruntów w tej chwili jest uregulowana. Należą one przede wszystkim do Grupy Carlsberg. Spora część nowej organizacji ruchu dotyczy głównie tego terenu. Sam most będzie wybudowany na gruntach miejskich. Częściowo inwestycja będzie wchodzić w teren, którego właścicielem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Koncepcja zakłada, że inwestycja nie będzie kolidowała z terenami, na których znajdują się jakiekolwiek budynki prywatne.

Duży ruch na pewno odbija się na zdrowiu mieszkańców i czystości powietrza w mieście. W trakcie sezonu ulicą Browarną dziennie przejeżdża około sześćset dużych pojazdów. Temat zjazdu do Browaru Okocim jest także jednym z priorytetów komunikacyjnych brzeskiego samorządu.

– Chcemy wyprowadzić ciężki transport kołowy z zakładów produkcyjnych z centrum miasta – mówi Burmistrz Tomasz Latocha. – W miarę możliwości transport docelowo zostanie włączony do ruchu w taki sposób, aby nie tworzyć zatorów. Każdy przejeżdżający samochód ciężarowy unosi pyły nisko zawieszone, które muszą wdychać mieszkańcy, dlatego także z powodów ekologicznych naszym zadaniem jest takie właśnie uregulowanie ruchu samochodów – podsumowuje Tomasz Latocha.

Miasto podjęło duży wysiłek wspólnie z partnerem firmą Carlsberg, aby prace projektowe nowego mostu na rzece Uszwicy i bezpośrednie połączenie bram zakładu z obwodnicą Brzeska zakończyły się sukcesem. W tej chwili została wydana decyzja środowiskowa o realizacji inwestycji oraz o lokalizacji inwestycji celu publicznego. Został także przygotowany wniosek o uzyskanie pozwolenia na budowę do Wojewody Małopolskiego. Do uregulowania pozostały kwestie gruntowe, ponieważ część gruntów, na których jest planowana budowa drogi wraz z mostem należy do Grupy Carlsberg, część do miasta, ale także do właścicieli prywatnych i właśnie z nimi trwają rozmowy.

Burmistrz liczy, że zakończą się one pomyślnie i inwestycja zostanie jak najszybciej zrealizowana.

Informator Brzeski

Fot. Maciej Mazur