Don't Miss
Home » Wiadomości » Nowy parking Park&Ride w Brzesku już otwarty / zdjęcia / video

Nowy parking Park&Ride w Brzesku już otwarty / zdjęcia / video

Nowy parking Park&Ride w Brzesku już otwarty

Nowy parking Park&Ride w Brzesku już otwarty

W piątek 20 grudnia 2019 r. odbyło się otwarcie nowego parkingu typu Park&Ride w Brzesku przy ul. Dworcowej. Każdy kto korzysta z dworca kolejowego w Brzesku wie jak do niedawna było trudno znaleźć miejsce do parkowania. W tym miejscu powstał duży parking typu park&drive na blisko 160 miejsc. Nie zapomniano też o rowerzystach. Była to inwestycja wyczekiwana przez mieszkańców od lat.

W skromnej uroczystości wzięli udział Marta Malec-Lech z zarządu Województwa Małopolskiego, Tomasz Latocha Burmistrz Brzeska, Maria Kądziołka przewodnicząca Rady Miejskiej, urzędnicy Urzędu Miejskiego w Brzesku,  a także przedstawiciele firmy która była wykonawca inwestycji.

– Bardzo cieszę się, że oddajemy kolejną inwestycję zrealizowaną z myślą o poprawie komfortu życia mieszkańców tych okolic. Parking będzie ogromnym ułatwieniem dla osób korzystających z usług Małopolskiej Kolei Aglomeracyjnej oraz innych przewoźników publicznych, którzy zatrzymują się na stacji Brzesko-Okocim. Umożliwi on pozostawienie samochodu lub roweru i kontynuowanie podróży środkami komunikacji zbiorowej – mówiła podczas otwarcia Marta Malec-Lech z zarządu Województwa Małopolskiego.

Realizacja inwestycji miała również poprawę stanu bezpieczeństwa w tej części miasta. Kierowcy z braku miejsc parkingowych zostawiali swoje samochody w dosyć przypadkowych miejscach, często nie do końca zgodnych z przepisami. Teraz się to zmieniło. 

– Rzeczą priorytetową dla samorządu jest bezpieczeństwo mieszkańców – stąd pomysł na realizację tej inwestycji. Są również pomysły aby wprowadzić dodatkową komunikacje miejską, która by zapewniła kontakt centrum miasta z tym parkingiem  – mówi burmistrz Tomasz Latocha.

Parkingu park&ride w Brzesku

W 2019 r. na terenach przylegających do ul. Dworcowej w Brzesku powstał duży parking na blisko 160 miejsc postojowych. Pasażerski ruch kolejowy szczególnie w kierunku Krakowa ma tendencję wzrostową. Każdy kto korzysta z dworca kolejowego w Brzesku wie że do tej pory znalezienie miejsca parkingowego w pobliżu dworca nastręczało mnóstwo problemów, zwłaszcza że z kolejowych przewozów osobowych korzysta rocznie kilkadziesiąt tysięcy osób.

Koszt budowy parkingu typu park&ride obok dworca kolejowego w Brzesku wyniósł  1 390 546, 02 zł. Inwestycja została dofinansowana ze środków Regionalnego programu Operacyjnego w ramach Działania 7.2 Transport kolejowy, Poddziałanie 7.2.4 Infrastruktura dla obsługi podróżnych – SPR. Kwota dofinansowania to – 982 927,10 zł. Pozostałe środki pochodziły z budżetu Gminy Brzesko.

Zakres robót obejmował m.in.  roboty rozbiórkowe (rozbiórka budynku wagi), roboty ziemne w tym budowę kanalizacji opadowej, roboty drogowe polegające na budowie parkingu (na 158 miejsc), budowę zieleńca, a także wykonanie infrastruktury towarzyszącej – w tym budowę oświetlenia terenu, montaż urządzenia do automatycznego liczenia pojazdów oraz instalację kamer monitoringu. Nie zapomniano również o rowerzystach – powstała wiata na rowery o  pojemności 20 stanowisk.

https://www.facebook.com/informatorbrzeski/videos/449293175741250/

Fot. Maciej Mazur

IB / malopolskie.pl