To będzie czytelnicze wydarzenia końca roku w Tarnowie. W środę, 5 grudnia miłośnicy literatury spotkają się w kilku miejscach miasta, by uczcić 220. rocznicę urodzin Adama Mickiewicza, przypadającą w stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Trudno o lepsze przypomnienie tych ważnych dat niż przeczytanie całego Pana Tadeusza i wysłuchanie kilku wykładów na temat narodowej epopei. Dla głównego organizatora tego niezwykłego przedsięwzięcia – Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie będzie to także okazja do symbolicznego zakończenia obchodów 20-lecia uczelni.
Pomysł tak nietypowych obchodów zrodził się wśród członków tarnowskiego oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza oraz społeczności akademickiej PWSZ. – Pierwotnie zakładaliśmy nieco skromniejszą imprezę, z mniejszym rozmachem. Entuzjazm i życzliwość dla naszych planów ze strony licznych partnerów sprawiły jednak, że postanowiliśmy zaproponować imprezę o takim właśnie kształcie – mówi Marta Mikosińska, Prezes Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, oddział w Tarnowie.
Dzień Wieszcza rozpocznie się sesją naukową podczas której będzie można wysłuchać czterech bardzo ciekawych wykładów. – Nasze zaproszenie przyjęli: prof. dr hab. Aleksander Wilkoń (PWSZ), który opowie o tym „Jakim językiem pisał Mickiewicz?”, prof. dr hab. Bogusław Dopart (UJ), który wygłosi wykład pt. „Pan Tadeusz jako epopeja narodu politycznego”, dr Łukasz Jewuła (III LO), który przedstawi „Ostatni zajazd na Litwie. Historia w Panu Tadeuszu” oraz ks. dr Jacek Nowak (WSD), który zwieńczy sesję wykładem „Jak pachnie i smakuje na Litwie Adama Mickiewicza” – zapowiada Marta Mikosińska.
– Zanim wysłuchamy pierwszego z wykładów, zaproszeni przez nas goście przeczytają fragmenty I księgi Pana Tadeusza. Nasze zaproszenie przyjęli już m.in.: Rektor PWSZ, Prezydent Tarnowa, dyrektorzy i wykładowcy tarnowskiej uczelni oraz przedstawiciele naszych partnerów – dodaje dr Magdalena Sukiennik z Zakładu Filologii Polskiej PWSZ.
Czytanie fragmentów I księgi będzie jedynie przedsmakiem „wielkiego czytania” epopei. Po zakończeniu sesji naukowej, impreza przeniesie się do kilku tarnowskich szkół i instytucji, gdzie zaproszeni goście przeczytają całego Pana Tadeusza (pełna lista poniżej). – Naszym zamiarem było, aby „wciągnąć” do czytania jak najwięcej instytucji położonych przy ulicy Mickiewicza. Z czasem poszerzyliśmy listę partnerów o szkoły zlokalizowane w jej pobliżu. Dzięki temu w imprezie weźmie udział więcej osób, a to oznacza, że poszerzymy także grono odbiorców, którzy dowiedzą się o tej ważnej dacie i przypomną sobie Pana Tadeusza – dodaje Piotr Kopa, Rzecznik Prasowy PWSZ w Tarnowie.
Dopełnieniem imprezy będzie poczęstunek przygotowany przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Ekonomicznych-Gastronomicznych im. Marszałka Piłsudskiego w Tarnowie.
Impreza odbędzie się w środę, 5 grudnia. Początek sesji naukowej w Auli PWSZ (C 017) o godz. 10.30. Wstęp jest wolny.
WIELKIE CZYTANIE (początek ok. 13.30):
- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa (budynek A – Sala Senacka – Księga I, budynek B – Biblioteka – Księga II, budynek G hol – Księga III)
- II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana J. Tarnowskiego – Księgi IV i V
- Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. J. Szczepanika – Księgi VI i VII
- III Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza – Księgi VIII i IX
- Tarnowski Teatr im. L. Solskiego – Księga X
- I Liceum Ogólnokształcące im. K. Brodzińskiego – Księgi XI i XII
Czytanie fragmentów Pana Tadeusza odbędzie się także w Szkole Podstawowej nr 2 w Tarnowie, Szkole Podstawowej nr 24 w Tarnowie, Miejskiej Bibliotece Publicznej im. J. Słowackiego w Tarnowie oraz w Rejonowym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku.
Organizatorzy: PWSZ, Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza, III LO
Partnerzy: I LO, II LO, ZSOiT, ZSE-G, MBP, UMT, Tarnowski Teatr
—
PWSZ