Don't Miss
Home » Felietony » Pierwszy transport do Auschwitz

Pierwszy transport do Auschwitz

Więźniowie z pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz na dworcu kolejowym w Tarnowie (wśród nich byli też nieliczni Żydzi). Źródło zdjęcia i opisu: www.auschwitz.org.pl

14 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Jest to inicjatywa, mająca na celu przypominanie i uświadamianie, że ofiarami obozów koncentracyjnych byli nie tylko Żydzi, ale też Polacy. “W czasie istnienia KL Auschwitz (w latach 1940 – 1945) deportowano do tego obozu około 150 tysięcy Polaków (stanowili oni 37 procent wszystkich więźniów numerowanych), spośród których blisko 75 tysięcy zginęło” – czytamy na stronie www.14czerwca1940.pl.

Witryna, jak i sama inicjatywa są dziełem powstałego w 1998 roku Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich. Data została wybrana nieprzypadkowo – właśnie tego czerwcowego dnia 1940 roku z Tarnowa wyjechał pierwszy transport więźniów do KL Auschwitz. Było w nim 728 osób, głownie młodych Polaków.

Dla ziemi brzeskiej to wydarzenie o podwójnym znaczeniu, ponieważ w tej grupie było wielu ludzi urodzonych na terenie dzisiejszego powiatu brzeskiego. Pełna lista więźniów z pierwszego transportu jest zamieszczona na wspomnianej stronie. Zawiera ona imię, nazwisko, numer obozowy, datę i miejsce urodzenia, oraz losy danej osoby. Spis został wykonany na podstawie źródeł udostępnionych przez Państwowe Muzeum Auschwitz.

Niestety, nie ma żadnej wyszukiwarki, dlatego dla uproszczenia zamieszczam listę 15 osób urodzonych na terenie naszego powiatu, które znalazły się w pierwszym transporcie:

[TABLE=2]

Na podstawie: dokumenty udostępnione przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, źródło: www.14czerwca1940.pl

Wśród nich był m.in. żyjący do dzisiaj Pan Józef Stós, urodzony w Okocimiu w 1921 r. Fragmentów jego relacji o życiu w obozie można wysłuchać na stronie www.auschwitzmemento.pl w zakładce Świadkowie Historii.
Zadaniem obecnych pokoleń jest pamiętać i szerzyć pamięć, zwłaszcza tą o momentach bolesnych. Jest to w tym przypadku o tyle ważne, że wciąż występuje dużo “pomyłek” w prasie zagranicznej, która pisze o “polskich obozach zagłady”. Dzisiejszy dzień powinien kolejny raz uprzytomnić nam, jak okrutna była II wojna światowa i jak duże piętno wycisnęła na narodzie polskim. To piętno nosimy do dnia dzisiejszego.

Mateusz Koczwara

Więźniowie z pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz na dworcu kolejowym w Tarnowie (wśród nich byli też nieliczni Żydzi). Źródło zdjęcia i opisu: www.auschwitz.org.pl