Kilka dni bezdeszczowej, słonecznej pogody spowodowało, że strażacy z terenu Powiatu Brzeskiego znów zostali zaangażowani do gaszenia licznych pożarów traw. Pomimo stosunkowo dotkliwych kar, a także wieloletniej akcji edukacyjnej oraz licznych apeli zarówno przedstawicieli władz samorządowych jak i Kościoła – proceder wypalania traw jest nadal kontynuowany przez osoby, które nie zdają sobie sprawy z zagrożenia jakie powoduje wypalanie nieużytków – zarówno dla zdrowia, życia ludzkiego jak i mienia postronnych osób. Na zdjęciach widać jak blisko domów mają miejsce niektóre pożary.
Poniżej informacje o akcjach gaśniczych jakie prowadzili strażacy w ostatnich dniach:
OSP SZCZUROWA
W dniu 10.04.18 r. o godzinie 18:58 druhowie z OSP Szczurowa zostali zadysponowani przez PSP Brzesko do pożaru około 10 arów traw w miejscowości Górka. Nasze działania polegały na stłumieniu ognia oraz przelaniu pogorzeliska wodą.
Siły i środki:
OSP Szczurowa:
GBA 2,5/16 Mercedes Atego
OSP Górka:
GBA Star 266
OSP Gosprzydowa
W dniu 12 kwietnia 2018 o godzinie 13:03 druhowie z OSP Gosprzydowa zadysponowani przez SKKP w Brzesku do pożaru w miejscowości Gosprzydowa. Działania druhów z OSP Gosprzydowa, OSPKsrg Gnojnik polegały na ugaszeniu palącej się suchej trawy i krzaków.
OSP Borzęcin Górny
12.04.18 Pożar traw Borzęcin Górny. Druhowie z OSP Borzęcin Górny zostali zadysponowani do pożaru traw w miejscowości Borzęcin Górny. Po dotarciu na miejsce zdarzenia stwierdzono że palą się podwala Uszwicy. Dzięki szybkiej interwencji ogień nie zdążył się rozprzestrzenić. Spaleniu uległo około hektar traw.
Siły i środki:
OSP KSRG Borzęcin Górny
==
Niestety jak co roku o tej porze roku, brak rozsądku i wciąż pokutujące w naszym społeczeństwie przekonanie, że wypalanie traw jest dobre dla przyrody i przyczynia się do użyźniania gleby powoduje, że zaczynają płonąć nieużytki i połacie terenów porośniętych suchą trawą. Wypalanie traw nie daje żadnych korzyści, co więcej, przynosi straty w przyrodzie i zagraża człowiekowi. Dym pochodzący z wypalania jest niebezpieczny nie tylko z powodu zatruwania powietrza. Niezależnie od olbrzymich strat w środowisku, wzniecanie pożarów niesie realne niebezpieczeństwo dla ludzi. Dym z palących się pozostałości roślinnych może ograniczać widoczność kierowcom poruszającym się po drogach, w skrajnych przypadkach przyczyniając się do zaistnienia wypadków drogowych. Niekontrolowany, podsycany wiatrem ogień może łatwo przenieść się na zabudowania czy tereny leśne, powodując duże straty. Ogień może być niebezpieczny także dla osób, które go wzniecają –wskutek działania płomieni lub dymu może dojść do poparzeń, a nawet śmierci człowieka.
W myśl polskiego prawa wypalanie traw to czyn zabroniony, ścigany karnie. Zgodnie z art. 124 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody zabronione jest wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Łamanie tego zakazu zagrożone jest karą aresztu albo grzywny (art. 131: „Kto…wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary…- podlega karze aresztu albo grzywny”). Jeżeli wskutek wypalania traw doszłoby do poważnych strat, kwalifikacja prawna czynu może być inna (przestępstwo); wówczas grożąca kara będzie znacząco wyższa. (Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 1997r. Nr 88 poz. 553 ze zmianami) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.)
—
KPP Brzesko / IB
foto – OSP Borzęcin Górny