Don't Miss
Home » Felietony » POSEŁ EDWARD CZESAK – PODSUMOWANIE KADENCJI SEJMU 2007 – 2011

POSEŁ EDWARD CZESAK – PODSUMOWANIE KADENCJI SEJMU 2007 – 2011

Proszę podsumować zakończoną VI kadencję Sejmu RP.
Kadencja Sejmu, która właśnie dobiegła końca zdominowana została przez wiele tragicznych wydarzeń, z których wymienię choćby powodzie i tragiczną w skutkach  katastrofę smoleńską. Wiele czasu poświęciliśmy na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju czyli na przykład zajmowaliśmy się sprawą dostaw gazu. Czas tej kadencji to także okres lawinowych wzrostów cen walut i zawirowań gospodarki światowej. Zatem oprócz bieżących prac legislacyjnych związanych m.in. z wdrażaniem nowych przepisów unijnych, musieliśmy się zmierzyć z wyżej wymienionymi wydarzeniami. Oczywiście podczas tej kadencji PiS pracował w opozycji, ale staraliśmy się być konstruktywną opozycją wskazującą nie tylko zaniedbania, ale również rozwiązania. Niestety bardzo często przegrywaliśmy z matematyką sejmową, a szkoda.

W których komisjach pan pracował i jakimi zagadnieniami się zajmował?
W  tej kadencji Sejmu tradycyjnie poświęciłem wiele czasu infrastrukturze oraz nadzorowi właścicielskiemu spółek skarbu państwa, poszerzając swoje zaangażowanie o Komisję ds. Unii Europejskiej, którą uważam za bardzo ważną z uwagi na możliwość opiniowania nowych przepisów, a także monitorowanie bieżących działań administracji UE. W przypadku kwestii infrastrukturalnych starałem się szczególnie poświęcić dużo czasu infrastrukturze czyli budowie dróg oraz modernizacji kolejnictwa w naszym województwie. Jak wygląda obecna sytuacja w tym zakresie możemy wszyscy zaobserwować. Kwestia bezpieczeństwa energetycznego również  była jednym z obszarów zainteresowania. Praca w Komisji ds. Unii Europejskiej była bardzo ciekawym doświadczeniem, które pozwoliło mi na inne spojrzenie na kwestie pracy administracji unijnej. Podobnie, jeśli chodzi o nowo powołaną Komisję Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

Czy jest zadanie, którego nie udało się panu zrealizować?
Rozpoczynając pracę i mając równocześnie świadomość bycia w opozycji nie stawiałem sobie zadań, które były poza realnym zasięgiem. Konstruktywna opozycja to było główne zadanie, które uważam za wypełnione.

Które z zrealizowanych zagadnień może pan zaliczyć do osiągnięć?
Mam satysfakcję, że przy współpracy z samorządami udało się zapewnić finansowanie remontów dworców kolejowych w Brzesku, Bochni i Tarnowie. Uważam też, że miałem swój udział przy utworzeniu Publicznego Zakładu Opiekuńczo Leczniczego w Brzesku. Jestem też przekonany, że moje wystąpienia sejmowe w sprawie zjazdów z autostrady A4 w Brzesku i Bochni miały pozytywny wpływ na ostateczne decyzje w ich finansowaniu.

Czy w przypadku ponownego wyboru zamierza pan kontynuować pracę w tych samych komisjach? Czy chciałby pan zajmować się także nowymi sprawami?
Zdobyte doświadczenie i wiedza zobowiązują do dalszej pracy w komisjach, w których  pracowałem do tej pory. Myślę, że to naturalne, aby dalej pracować na rzecz rozbudowy kulejącej infrastruktury w naszym województwie. Z uwagi na nowe przepisy unijne będę nadal zainteresowany kwestią bezpieczeństwa energetycznego oraz możliwościami wspierania społeczeństwa w niwelowaniu skutków czekających nas wysokich cen energii.

Proszę ocenić pracę rządu i koalicji PO – PSL.
Rząd i obecna koalicja to rząd wielu niespełnionych obietnic oraz braku zdecydowanych lub też zdecydowanie spóźnionych działań w wielu obszarach. Od budownictwa infrastrukturalnego (autostrady, budownictwo mieszkaniowe) poprzez finanse państwa kończąc na wsparciu polskich rodzin (przedszkola, pięciolatki w szkołach). Przykładów jest wiele. Każdy z nas widzi je na każdym kroku. Jednakże nie każdy z nas chce zaakceptować sytuację, w której czujemy się po prostu oszukani.

Podczas zakończonej kadencji wydarzyła się największa tragedia narodowa w powojennej historii Polski – katastrofa pod Smoleńskiem. Proszę ustosunkować się do tego wydarzenia jako osoba reprezentująca wyborców, znajdująca się bezpośrednio centrum tych wydarzeń.
To wielka tragedia. Mocno ją przeżyłem uczestnicząc w wielu pogrzebach ludzi, których znałem i ceniłem. W tym także pary prezydenckiej. Uważam tak jak wielu Polaków, że niestety państwo nie zdało egzaminu jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa prezydentowi kraju. Również wyjaśnienie przyczyn katastrofy było prowadzone nie tak jak oczekiwaliśmy.

Jak Pan uważa, które zadania będą najważniejsze dla przyszłego parlamentu i rządu?
Priorytetami przyszłego rządu powinno być podjęcie działań na rzecz: utrzymania wielkości wsparcia Polski w budżecie UE. Przyśpieszenie rozwoju infrastrukturalnego, stworzenie przyjaznych warunków dla młodych ludzi w zakresie podejmowania pracy i zakładania rodziny. Urealnienie działań w zakresie polityki energetycznej m.in. na rzecz energooszczędności oraz ograniczania wzrostów cen energii.

Dziękuję za rozmowę
Rozmawiał Tomasz Pajor

IB

Podobne artykuły
„%RELATEDPOSTS%”