Starosta Bocheński Adam Korta podpisał list intencyjny wspierający realizację projektu Małopolski Tele – Anioł. Projekt wspiera osoby, które z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności potrzebują pomocy. Otrzymają oni m.in. specjalne opaski bezpieczeństwa, które mogą uratować życie. Koszt projektu to ponad 38 mln zł, z czego ponad 32 mln zł to środki z budżetu UE.
Uroczyste podpisanie listów miało miejsce w sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Krakowie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele samorządów m.in. Marta Malec-Lech z zarządu województwa oraz Adam Korta Starosta Bocheński.
Bardzo się cieszę, że jako Powiat Bocheński możemy się włączyć w projekt, który pomaga osobom samotnym i tym, którym rodzina nie może zapewnić opieki – mówi Starosta Bocheński Adam Korta.
Małopolski Tele-Anioł realizowany jest przez Województwo Małopolskie wspólnie z Caritas Diecezji Kieleckiej oraz Stowarzyszeniem Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego z Suchej Beskidzkiej. Jego celem jest otoczenie opieką osób starszych, samotnych i niesamodzielnych.
Dzięki realizacji projektu jego uczestnicy otrzymują opaski bezpieczeństwa ratujące życie. Urządzenie przypomina z wyglądu elektroniczny zegarek, zamiast jednak wyświetlacza ma trzy przyciski. Najważniejszy jest czerwony guzik z napisem „SOS” – wystarczy go nacisnąć i przytrzymać kilka sekund, żeby automatycznie połączyć się z Centrum Teleopieki, w którym przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę pracują ratownicy medyczni, psycholodzy, który udzielą potrzebnej pomocy – łącznie z wezwaniem pogotowia.
Opaska ma wbudowany mikrofon i głośnik, można więc swobodnie rozmawiać, nie jest do tego potrzebny telefon. – Co ważne, na opaskę bezpieczeństwa można zadzwonić – urządzenia ma bowiem kartę SIM i indywidualny numer. Żeby odebrać połączenie, osoba posiadająca opaskę musi nacisnąć zielony przycisk (symbol „dymków”) – w ten sposób mogą się z nią skontaktować pracownicy Centrum Teleopieki, ale także np. jej bliscy.
Projekt Małopolski Tele-Anioł to nie tylko opaski życia, ale również świadczenie pomocy w domu najbardziej potrzebującym osobom, którym rodzina nie może zapewnić opieki. Wsparcie obejmuje pomoc fachowców lub sąsiadów m.in. w codziennych obowiązkach, załatwianiu formalności czy transporcie.
Pełne informacje o projekcie znajdują się na stronie malopolska.pl/teleaniol.
—
sp