Don't Miss
Home » Religia » Pozszywane serca dla Jezusa / zdjęcia / TGN

Pozszywane serca dla Jezusa / zdjęcia / TGN

Po raz 25. brzeszczanom z parafii Miłosierdzia Bożego i ich gościom w refleksyjnym, ale i radosnym przeżywaniu świąt Bożego Narodzenia pomagała młodzieżowa Grupa Teatralna.

Założona 25 lat temu młodzieżowa Grupa Teatralna przy parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku rozpoczęła świętowanie srebrnego jubileuszu istnienia od koncertu kolęd przed Pasterką, w uroczystość Bożego Narodzenia.

W kościele parafialnym mieszkańcy Brzeska mogli wysłuchać koncertu połączonego z poetyckim słowem autorstwa animatorki GT Agaty Podłęckiej. Koncertu niezwykłego, ponieważ wystąpili w nim, oprócz aktualnych członków, absolwenci GT, wychowankowie Agaty i Piotra Podłęckich. Już zupełnie dorośli lub studiujący, kontynuujący i rozwijający zdolności artystyczne. Są wśród nich ludzie sztuki: aktorzy, śpiewacy, ale i realizatorzy dźwięku, prawnicy, farmaceuci i po prostu wspaniali młodzi ludzie. Przyjechali spotkać się z grupą i jeszcze raz podzielić się swoimi talentami z mieszkańcami rodzinnego miasta, podtrzymując wieloletnią tradycję przedpasterkowych występów.

– I jak nie wierzyć w cudowną moc nocy wigilijnej? Tyle moich dzieci i przyjaciół zechciało przybyć, stanąć na stopniach i na te 25 lat Grupy Teatralnej GT wspólnie zakolędować przed Pasterką. Jestem przepełniona wzruszeniem i wdzięcznością – mówiła pani Agata. – Zobaczyć na żywo Kamila i usłyszeć Huberta – super. To ogromna przyjemność popatrzeć i posłuchać – komentowali widzowie, nie kryjąc podziwu dla całej grupy.

Zaś w drugi dzień świąt kolejne wrośnięte w tradycję wydarzenie – premiera jasełek w wykonaniu GT. Jak wspomina Agata Podłęcka, to właśnie wystawione 25 lat temu jasełka dały początek grupie. Dzieci nie chciały jednorazowej, epizodycznej przygody, zaczęły się regularne próby, rosło w środowisku lokalnym zapotrzebowanie na występy okolicznościowe. Nawet nie wiadomo, kiedy grupa rozkręciła się na dobre, a młodych w jej szeregach wciąż przybywało. Pojawiły się stałe punkty rocznej działalności artystycznej – obowiązkowo jasełka, montaże słowno-muzyczne przed Pasterką, na Niedzielę Palmową, na majówkę, Janowi Pawłowi II, patriotycznie na 11 Listopada.

Tegoroczne jasełka – „trochę inne” – jak określili widzowie, zatytułowane „Złożona miłość”, zostały wystawione według scenariusza Agaty Podłęckiej opartego na motywach opowiadania Jadwigi Marzec „Puzzelkowe serce” i ubarwione pastorałkami autorstwa mamy i syna – Agaty i Franciszka Podłęckich.

Było w nich coś bardzo współczesnego, coś naszego lokalnego i tradycyjnego, ale najbardziej w serca zapadło wszystkim przesłanie wynikające z opowiedzianej historii i wyśpiewane w piosence finałowej: „Poskładaj swe serce, od nowa pozszywaj, by mogło bić mocno nie tylko dla ciebie, bo ile go rozdasz, a ile zmarnieje, zależy od teraz od ciebie!”. O tym przypomina nam ciągle Boże Narodzenie, bo – jak mówi jedna z jasełkowych postaci – „Jezus jest jedną wielką Miłością”, a wśród złożonych Mu przy żłóbku darów znalazły się również dary od GT – afisze, piosenki, korona Heroda i pasterski kij.

Ksiądz proboszcz Wojciech Werner podziękował młodzieży i opiekunom za wzruszenie i refleksję oraz za możliwość zatrzymania się w świątecznym zabieganiu, „bo gonimy coraz bardziej, z zegarkiem w ręku, z »przypominajką« w telefonie, z terminarzem i właściwie nie mamy czasu cieszyć się tym, co osiągamy” . Podkreślił też, że „w tym składaniu serca z puzzli, wszystko zależy od nas. I sądzę, że wszyscy zaczniemy te puzzle składać pomni tego, że wszystkie mają napisane słowo: »Miłość«”.

W sumie grupa wystawiła ok. 80 tytułów sztuk i programów słowno-muzycznych. Co ważne – w ogromnej większości autorskich pani Agaty. Scenariusze, teksty poetyckie, piosenki, pastorałki wychodziły spod pióra animatorki. Tak jest do dziś. 5 scenariuszy pozostawił po sobie ks. prof. Piotr Łabuda. I to jest jeden z najcenniejszych elementów funkcjonowania artystycznego – własny materiał. Przy oprawie muzycznej zawsze pomagają Andrzej Gicala, Krzysztof Szydłowski oraz wychowankowie grupy Krzysztof Musiał i Franciszek Podłęcki. Wiele z piosenek to ich własne kompozycje. Przez szeregi GT przewinęło się przez te 25 lat ponad 800 młodych ludzi.

Jasełka „Złożona miłość” będzie można jeszcze obejrzeć 29 grudnia oraz 1, 12 i 19 stycznia 2020 r. w sali teatralnej przy parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku, 5 i 6 stycznia w RCKB – wszystkie spektakle o 17.00.

Z okazji 25-lecia działalności Grupa Teatralna zaprasza również na koncert galowy podsumowujący obchody jubileuszowe, który odbędzie się pod patronatem burmistrza Brzeska w RCKB 25 stycznia 2020 r. o 17.00.

Galeria zdjęć <==

Foto Bogusław Hajduk

Małgorzata Toboła / TGN