Don't Miss
Home » Felietony » Propan – ważny element składowy gazu LPG

Propan – ważny element składowy gazu LPG

LPGLPG jest gazem płynnym o wszechstronnych możliwościach zastosowania w praktyce. W jego składzie znajdziemy takie gazy jak: propan, butan lub mieszaninę obu tych gazów. Jakie cechy fizyczne i chemiczne posiada propan i do jakich celów wykorzystywany jest oddzielnie?

Cenny gaz w płynnej postaci

Gaz LPG jest skroplonym gazem płynnym (Liquefied Petroleum Gas), uniwersalnym, o wszechstronnych zastosowaniach dla domu, rolnictwa, przemysłu i usług. To także popularna alternatywa dla benzyny czy oleju napędowego do samochodów.

Skład chemiczny gazu LPG jest podobny do składu gazu ziemnego. Pod pojęciem gazu LPG należy rozumieć gaz węglowodorowy, który skrapla się w normalnej temperaturze i pod stosunkowo niskim ciśnieniem, dlatego można go przechowywać i transportować w niewielkich butlach, m.in. 11 kg czy w zbiornikach służących do zasilania systemu grzewczego budynków.

W skład LPG wchodzi gaz propan lub butan, albo mieszanina obu tych gazów. Propan ma nieco inną charakterystykę niż butan, dlatego adresowany jest do innych zastosowań.

Propan nawet na zimę

Propan o wzorze chemicznym C3H8 to gaz występujący w postaci ciekłej. Przechowywany w zbiorniku wytwarza wyższe ciśnienie niż butan w tej samej temperaturze. Przechodzi ze stanu ciekłego w stan lotny w bardzo niskich temperaturach, nawet rzędu – 45 stopni Celsjusza, dlatego z powodzeniem może być stosowany zimą i przechowywany na zewnątrz. Nie ma problemu, aby stosować go w miejscach, gdzie panują bardzo niskie temperatury. Można go wykorzystywać do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych i handlowych, przygotowania ciepłej wody bieżącej, gotowania czy do zasilania urządzeń przemysłowych i rolniczych.

W sprzedaży propan występuje pod nazwą handlową „propan techniczny”. Jest to gaz pozyskiwany z ropy naftowej, pozostający pod ciśnieniem własnych par węglowodorów alifatycznych. Jest klasyfikowany w grupie gazów łatwopalnych, stwarzających zagrożenie, zgodnie z rozporządzeniem nr 1272/2008 Unii Europejskiej. Z uwagi na fakt, że propan jest gazem skrajnie łatwopalnym, należy przechowywać go z dala od źródeł ciepła, iskrzenia, gorących powierzchni i otwartego ognia. Jeśli doszłoby do wycieku gazu, należy odciąć dopływ i wyeliminować wszystkie źródła zapłonu. Pojemniki z propanem zaleca się przechowywać w dobrze wentylowanym miejscu.

Na ogół propan stosowany jest jako paliwo gazowe do celów grzewczych w budynkach mieszkalnych, obiektach handlowych oraz w obiektach i urządzeniach przemysłowych, a także jako paliwo silnikowe.

One comment

  1. yyyy… wy tak serio ?? zupełnie nie wiem czemu miał służyć ten artykuł. Na początku myślałem, że to jakieś rozwinięcie do opisu inwestycji w naszym powiecie, ale się myliłem.