Don't Miss
Home » Region » Rowerowa pętla z historią w uchu

Rowerowa pętla z historią w uchu

Uwaga cykliści korzystający z trasy Velo Dunajec. Teraz możecie się dowiedzieć wieku ciekawostek na temat terenów położnych po wschodniej części szlaku, w rejonie na północ od Tarnowa. Audioprzewodnik rowerowy po ziemi radłowskiej można za darmo pobrać ze strony miejscowego samorządu. Obył się właśnie rajd rowerowy promujący przedsięwzięcie.

Korzystając z audycji odtwarzanych z mobilnych urządzeń przenośnych np. ze smartfonów można poznawać historię atrakcyjnych miejsc, słuchając wypowiedzi narratorów i ekspertów. Kompetentny komentarz zaproszonych specjalistów: historyków, historyków sztuki i regionalistów oraz wskazówki nawigacyjne pozwalają bezpiecznie przejechać wyznaczoną trasę i przyswoić sobie cenne informacje. – Podczas inauguracyjnego przejazdu młodzież z Zespołu Szkół w Radłowie  z zainteresowaniem słuchała informacji na temat ciekawej historii miejscowego pałacu, ale także na temat ogromnych powodzi – relacjonuje nauczyciel wychowania fizycznego Kamil Sobota.

Proponowana wycieczka rozpoczyna się przy trasie VeloDunajec  w miejscowości Siedlec, pomiędzy węzłami Ostrów i Biskupice Radłowskie. Trasa wiedzie w kierunku Radłowa, a następnie do Wał Rudy. Przejazd z historycznymi opowieściami w tle obejmuje odcinek około 16 km i kończy się także na trasie VeloDunajec w Biskupicach Radłowskich 6 km na północ od miejsca rozpoczęcia eskapady. Aby zatoczyć pętlę trzeba przejechać w sumie około 22 kilometrów. Poszczególne audycje są poświęcone średniowiecznej przeszłości ziem, historii miejscowego kościoła, Bitwie Radłowskiej, Akcji III Most czy postaci bł. Karoliny Kózkówny. Słuchając ich można też poznać historię granicznego słupa biskupiego z 1450 r.

Audioprzewodnik został przygotowany przez Studio.pl jako inicjatywa samorządu gminnego Radłowa w ramach programu Stowarzyszenia Kwartet na Przedgórzu. Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność „Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”.                                                                                

Audioprzewodnik można pobrać tutaj: https://www.gminaradlow.pl/audioprzewodnik-rowerowy-po-ziemi-radlowskiej,art-1730

MK