Don't Miss
Home » Felietony » Rozmowa z Marią Marek Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku

Rozmowa z Marią Marek Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku

IMG_2336-nMinęło półtora roku od chwili przeniesienia się biblioteki do nowego gmachu. Jak pani ocenia ten czas?
Do nowego budynku przeprowadziliśmy się we wrześniu 2011 roku. Właściwie to nie ma co porównywać warunków dla instytucji jaką jest biblioteka w tym nowym gmachu z tymi, które mieliśmy w starej siedzibie. Tutaj przeskoczyliśmy w XXI wiek. Teraz mamy więcej miejsca i przestrzeni praktycznie na wszystko. Biblioteka jest świetnie wyposażona. Czytelnicy korzystający z naszych usług doceniają to praktycznie na każdym kroku. Także przyjeżdżający do nas z całej Polski bibliotekarze zazdroszczą nam tego co możemy im pokazać. Biblioteka jest doskonale wyposażona, w pełni skomputeryzowana i przystosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Jak bardzo te nowe warunki sprawiły, że czytelnicy czują się lepiej w tej siedzibie?
Na pewno przyczyniły się do lepszego odnajdywania się czytelników w tym miejscu. W porównaniu ze starą biblioteką, gdzie książki na półkach były ułożone piętrowo, a półki bardzo ciasno obok siebie, teraz sytuacja wygląda diametralnie różnie, ponieważ tutaj jest przestrzeń. Zbiory są bardzo dobrze opisane, a komputeryzacja spowodowała, że każdą książkę można sobie odszukać w katalogu elektronicznym. Można to zrobić również poprzez Internet z domu. Wybrać i zarezerwować, a następnie już odebrać na miejscu w bibliotece. Także pracownicy czują się w tym miejscu lepiej. Ich praca przebiega komfortowo. Nie da się porównać 160 metrów kwadratowych, które mieliśmy do dyspozycji w starym budynku z prawie 1200 metrami kwadratowymi w tym miejscu. Najważniejsze jest to, że czytelnicy lubią tutaj przebywać. Korzystają nie tylko z zasobów biblioteki, ale również z pracowni multimedialnej i nowo powstałego działu bibliograficznego.

Inaczej wygląda teraz dział dla dzieci.
To jest podobna sytuacja jak z działem dla dorosłych. To przede wszystkim przestrzeń. Otrzymaliśmy możliwość uruchomienia komnaty bajek. Miejsca bardzo dobrze wyposażonego, w którym dzieci bardzo chętnie przebywają. Same i z rodzicami lub opiekunami.

Obecnie istnieje ogólnopolska tendencja spadku czytelnictwa wśród dorosłych i młodzieży. Jak to wygląda w brzeskiej bibliotece?
Szczerze muszę przyznać, że nie zauważyliśmy takiego zjawiska na naszym terenie. Wręcz przeciwnie. W rok 2012 zanotowaliśmy wzrost czytelników o 1387 osób. Czytelników w samym mieście w tej chwili jest około 7000, a w starej bibliotece poziom czytelnictwa kształtował się w granicach 5000 osób. Wynika z tego, że przez ostatnie półtora roku przybyło nam 2000 czytelników. W naszym przypadku nie możemy mówić o spadku czytelnictwa. Skoro już mówię o liczbach, to jeszcze kilka ciekawostek. Ilość wypożyczonych książek wzrosła o 26 094 książki w skali roku, a w mieście w 2012 roku wypożyczyliśmy ponad 102 tysiące książek. Średnia dzienna odwiedzających bibliotekę czytelników wynosi 300 osób. Czy to jest mało? Myślę, że nie. Trudno zatem mówić o spadku czytelnictwa. Przynajmniej w przypadku miasta i regionie. Brzeszczanie na pewno należą do ludzi czytających i to dużo.

W jaki sposób odbywa się pozyskiwanie nowego wolumenu do waszych zbiorów?
Mamy to szczęście, że cały czas kupujemy książki. W starej bibliotece kupowaliśmy sporo egzemplarzy, ponieważ mieliśmy niższe koszty utrzymania. Teraz wspomagamy się na przykład funduszem na rozwój czytelnictwa z Biblioteki Narodowej. W ubiegłym roku ta dotacja wyniosła 27 tysięcy sześćset złotych. Łącznie zakupiliśmy 3051 nowości w formie książkowej i elektronicznej, ponieważ zakupujemy także audiobooki. Łącznie wydaliśmy w 2012 roku na zakupy 61 475 złotych. Te liczby są obowiązujące także dla naszych filii, ponieważ prowadzimy również biblioteki w Jadownikach, Morzyskach, Porębie Spytkowskiej, Szczepanowie i Okocimiu.

Działalność biblioteki to także różnego rodzaju przedsięwzięcia rozumiane jako szeroka kultura.
Nie jest ona podstawowym zadaniem biblioteki, ale służy szeroko pojętej promocji tej instytucji w środowisku i pozyskiwaniu nowych czytelników. Myślę, że jest to widoczne na terenie miasta. W ubiegłym roku przeprowadziliśmy prawie 80 lekcji bibliotecznych, zorganizowaliśmy 8 wystaw malarstwa i sztuki, przeprowadziliśmy 6 konkursów literackich i plastycznych, 10 spotkań autorskich i 12 różnego rodzaju imprez takich jak prelekcje czy Miesiąc Papieski. Biblioteka prowadzi także stałe i cykliczne formy działalności. Odbywają się tutaj warsztaty języka angielskiego dla dorosłych. W ubiegłym roku odbyło się 40 takich warsztatów, na które uczęszczało 25 osób. Zorganizowaliśmy również kursy komputerowe dla seniorów. Swoją działalność prowadzą dwa dyskusyjne kluby książki, dla dorosłych i dla młodzieży. W każdym tygodniu zbierają się kluby maluszka i kangura. Odbywają się poranki z książką. Bierzemy udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Tych imprez odbywa się na terenie biblioteki bardzo dużo. Informacje o nich można znaleźć na stronach internetowych lub dowiedzieć się bezpośrednio w bibliotece. Działań stałych w każdym tygodniu jest mnóstwo. Biorą w nich udział grupy zorganizowane i indywidualni uczestnicy. Serdecznie zapraszam do interesowania się naszymi ofertami  brania udziału w przygotowanych przez bibliotekę imprezach. Na pewno warto. U nas jest radośnie, kolorowo i jak przystało na gmach, w którym znajduje się tak wiele książek mądrze.

Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał Tomasz Pajor