Don't Miss
Home » Felietony » Rozmowa z Wójtem Gminy Dębno Grzegorzem Brachem

Rozmowa z Wójtem Gminy Dębno Grzegorzem Brachem

Informator Brzeski: Dlaczego pańskim zdaniem przyznano w tym roku organizację Dożynek Wojewódzkich właśnie waszej gminie?
Grzegorz Brach: Tradycje dożynkowe w gminie Dębno są bardzo mocno ugruntowane i sięgają wielu lat wstecz. Co roku imprezę dożynkową organizuje inna miejscowość i jest to nie tylko święto gminy, ale przede wszystkim święto tej miejscowości. Miejsce dożynek zawsze jest wspaniale przygotowane. Wieńce i dekoracje przygotowują sami mieszkańcy.
W organizację angażuje się cała społeczność lokalna i wszystkie organizacje i stowarzyszenia. Wieś, która jest organizatorem dożynek pokazuje się zawsze od jak najlepszej strony. To są argumenty, które na pewno były brane przy przyznaniu nam organizacji tegorocznych Dożynek Wojewódzkich.

IB: Jednak to na pewno nie jedyne wasze atuty, które przeważyły?
G.B.: Na pewno ważnym było również nasze doświadczenie w organizowaniu dużych imprez, bo przecież taką imprezą na pewno jest Turniej Rycerski, który co roku odbywa się na zamku w Dębnie. Inną imprezą organizowaną przez nas jest Przegląd Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych „Krakowiaczek”. W naszym programie imprez znajduje się również „Biesiada Agroturystyczna”, a ostatnio byliśmy także organizatorami Spartakiady Wojewódzkiej. Uważam więc, że jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do przeprowadzenia dużych imprez. Na przykład dożynek.

IB: Czy to będzie duża promocja dla gminy?
G.B.: Tak to będzie na pewno wielka promocja dla naszej gminy. Mamy zresztą co pokazać, o czym opowiadać i mamy czym się chwalić, ponieważ gmina bardzo dynamicznie rozwija się od wielu lat. Jesteśmy gminą, w której bardzo wielu ludzi lokuje swoje cele życiowe. Budują tutaj swoje domy. Posiadamy gęstą sieć przedszkoli i szkół podstawowych. Mamy bardzo dobrą sieć dróg. Dbając o bezpieczeństwo mieszkańców, budujemy coraz więcej chodników. Miejscowości są wodociągowane. Cały czas poszerzamy sieć kanalizacyjną. Już ponad 48% miejscowości jest skanalizowanych. Rozbudowujemy oczyszczalnie ścieków. W gminie jest sporo miejsc, które warto zwiedzić. Przede wszystkim nasza chluba czyli zamek. Jest kościół w Porąbce Uszewskiej i Grota, która od niedawna ma status sanktuarium. Jesteśmy gminą przyjazną dla mieszkańców i gości nas odwiedzających.

IB: Czy zorganizowanie dożynek będzie dużym przedsięwzięciem?
G.B.: Na pewno. Śledząc historię dożynek organizowanych w latach ubiegłych zakładamy, że w imprezie weźmie udział około stu delegacji gminnych. Oprócz tego przybędzie spora liczba zaproszonych gości. Od parlamentarzystów, poprzez głównego organizatora czyli Zarząd Województwa Małopolskiego i lokalnych działaczy oraz przedsiębiorców. Oczywiście będą też mieszkańcy gminy i całego regionu. Uważam, że Porąbka Uszewska jako gospodarz jest miejscowością bardzo dobrze przygotowaną do organizacji tej imprezy. Dysponujemy tam dużą ilością miejsc parkingowych znajdujących się przy drogach publicznych, przy szkołach i kościele. Jest także duża ilość miejsc u prywatnych przedsiębiorców, a także u zawsze życzliwych mieszkańców. W razie niepogody duży i przestronny kościół pomieści kilka tysięcy osób, a w przypadku słonecznej aury jest grota z pięknym otoczeniem, gdzie wszyscy uczestnicy będą mogli się pomieścić i wziąć udział w uroczystościach. Przewidziane jest również przejście drogą gminną na stadion LKS Victoria Porąbka Uszewska, gdzie będzie ustawiona główna scena i zbiorą się wszystkie delegacje wieńcowe, zaproszeni goście oraz publiczność. Płyta stadionu i widownia pomieści na pewno wszystkich chętnych do wzięcia udziału w dożynkach. Właśnie na tym stadionie od lat odbywa się Biesiada Agroturystyczna, a więc logistycznie mamy wszystko bardzo dobrze przygotowane i na pewno sobie poradzimy z tym przedsięwzięciem.

IB