Nie przegap
Strona główna » Region » Rusza rewitalizacja Rynku w Zakliczynie!

Rusza rewitalizacja Rynku w Zakliczynie!

Zakliczyn otrzymał pierwszą transzę pieniędzy z ogólnej rezerwy budżetowej Prezesa Rady Ministrów na rewitalizację Rynku. Prace ruszą po wyborze wykonawcy inwestycji – jeszcze w tym roku zrealizowany zostanie pierwszy etap, zakładający remont elewacji i wykonanie opaski wokół Ratusza, odnowienie kapliczki św. Floriana oraz konserwację zabytkowych elementów studni.

Samorząd gminy Zakliczyn wykonał w tej kadencji olbrzymią pracę związaną z całą procedurą przygotowawczą oraz kompletną dokumentacją projektową do rozpoczęcia dużego przedsięwzięcia – rewitalizacji Rynku. W Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie złożony został kompletny wniosek o dotację unijną, który pozytywnie przeszedł ocenę formalną i merytoryczną. Zarząd Województwa Małopolskiego, składający się z przedstawicieli PO i PSL nie podjął jednak decyzji o przyznaniu dofinansowania, umieszczając zakliczyński wniosek na liście rezerwowej.

Burmistrz Dawid Chrobak złożył zobowiązanie, że zdobędzie pieniądze z innych źródeł. Słowa dotrzymał! Wojewoda małopolski Piotr Ćwik przekazał burmistrzowi promesę w wysokości 400 tys. z ogólnej rezerwy budżetowej Prezesa Rady Ministrów. Gmina dołoży 100 tys. zł, więc jeszcze w tym roku wykonane zostaną prace za pół miliona złotych.

W przyszłym roku otrzymamy kolejne rządowe wsparcie do tego przedsięwzięcia i rozpocznie się już wymiana mocno zniszczonej płyty Rynku – informuje burmistrz Dawid Chrobak. – Inwestycja realizowana będzie etapami, a zadanie zostanie zakończone w ciągu najbliższych dwóch lub trzech lat. Rynek zachowa handlową funkcję, ale zyska zupełnie nowe oblicze i będzie się przyczyniał do umacniana pozycji Zakliczyna jako handlowej stolicy Pogórza oraz miasta atrakcyjnego dla turystów.

Burmistrz Dawid Chrobak podkreśla, że przyznane dofinansowanie na odnowę Rynku to kolejny przykład bardzo dobrze układającej się współpracy samorządu Zakliczyna z polskim rządem Prawa i Sprawiedliwości. Zyskują na tym mieszkańcy miejscowości tworzących zakliczyńską gminę, bo są pieniądze na działania rozwojowe oraz podnoszące jakość i komfort życia.

Warto przypomnieć, że w ostatnich trzech latach na same remonty dróg gmina został wsparta kwotą przeszło 6 mln zł z budżetu państwa. Otrzymała też m.in. 2,8 mln zł dofinansowania ze środków państwowych do budowy samorządowego przedszkola ze żłobkiem w Zakliczynie.

um

Fot. Paweł Topolski

Reklamy i banery w gazecie oraz na portalu Informator Brzeski  – tel. 608 653 909, redakcja@informatorbrzeski.pl