Don't Miss
Home » Region » Seniorzy z UTW PWSZ ze wsparciem ministerstwa

Seniorzy z UTW PWSZ ze wsparciem ministerstwa

Ponad 160 tys. zł wsparcia na realizację projektu „Razem tworzymy senioralną przestrzeń – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa i Uniwersytet Trzeciego Wieku” z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego otrzymała tarnowska uczelnia i działający przyniej UTW. Pieniądze pochodzą z ministerialnego programu „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku”.

PWSZ w Tarnowie jest jedyną wyższą szkołą zawodową w kraju, której udało się pozyskać dofinansowanie. Łącznie o wsparcie ubiegało się ponad 80 uczelni, pieniądze trafią jedynie do 16, których projekty oceniono najwyżej.

– Cieszę się, że w tym gronie znalazła się inicjatywa tarnowska. Podczas inauguracji roku akademickiego w Tarnowie zapowiadałem, że MNiSW zamierza systemowo wesprzeć seniorów i teraz mamy tego najlepszy dowód – mówi Grzegorz Kądzielawski, Dyrektor Gabinetu Politycznego wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Jarosława Gowina. – Warto podkreślić, że to pierwsza tego typu uroczystość w kraju, co oznacza, że PWSZ w Tarnowie wyznacza standardy w programie „Wsparcia UNiwersytetów Trzeciego Wieku – dodaje.

Zadowolenia nie kryją również władze uczelni, która już od niemal dwóch lat jest domem dla największego w Tarnowie UTW. – To ważna chwila, która potwierdza, że obrana przez nas droga jest słuszna. Wspieraliśmy, wspieramy  i będziemy wspierać seniorów, bo widzimy, jak jest to ważne – nie tylko dla słuchaczy UTW, czy Tarnowa, ale także dla Uczelni i jej studentów. Cieszę się, że cieżka praca autorów projektu przyniosła tak piękne efekty – mówi dr Małgorzata Kołpa, Prerektor ds współpracy i rozwoju PWSZ w Tarnowie. – To niezwykłe, że w murach naszej uczelni naukę zdobywają wszystkie pokolenia – od maluchów z Uniwersytetu Dziecięcego, przez młodzież z naszych klas patronackich, studentów aż do seniorów. Dzięki temu PWSZ w Tarnowie jest prawdziwym mostem pokoleń – dodaje.

Dofinansowanie Ministerstwa stało się możliwe dzięki „sojuszowi” PWSZ oraz kilku lokalnych UTW – trzech tarnowskich (przy PWSZ, Mościckiej Akademii III Wieku, przy Fundacji Kromka Chleba) oraz brzeskiemu i dąbrowskiemu. Dzięki temu z pieniędzy skorzysta grupa co najmniej 1200 seniorów. – Moja radość jest bardzo duża. Przede wszystkim cieszę się z tego, że koledzy z innych Uniwersytetów zaufali nam i współpracowali już na etapie pisania projektu. Pieniądze są dla nas ważne, ale nie mniej istotne jest kolejne potwierdzenie tego, że robimy coś istotnego, coś z czego korzystają tysiące seniorów, a także uczelnia oraz Tarnów, które zyskują dzięki nam splendor i opinię miejsc przyjaznych dla „oddolnych” inicjatyw – mówi Maria Kanior, prezes UTW przy PWSZ w Tarnowie.

Realizacja projektu potrwa do końca 2017 roku. W jego ramach słuchacze wezmą udział w dziesiątkach przedsięwzięć: wykładach, seminariach, spotkaniach, a nawet wycieczkach.

Warto dodać, że kilka miesięcy temu MNiSW doceniło inny projekt PWSZ w Tarnowie, dotyczący wsparcia działającego przy uczelni Uniwersytetu Dziecięcego. W tym przypadku dotacja wyniosła ponad 30 tys. zł.

PWSZ