Don't Miss
Home » Wiadomości » Strażacy sprawdzili swoje umiejętności

Strażacy sprawdzili swoje umiejętności

W niedzielne popołudnie 15 września 2019r., na stadionie sportowym w Borzęcinie Dolnym odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Borzęcin. Wzięły w nich udział drużyny seniorskie strażaków ochotników z jednostek w Borzęcinie Dolnym, Borzęcinie Górnym, Bielczy, Przyborowie oraz Łękach. Do wygrania oprócz tytułów i pucharów były nagrody pieniężne o wartości 10.000 zł ufundowane przez wójta gminy Borzęcin.

– Takie zawody dla strażaków są okazją do sprawdzenia swoich umiejętności na tle druhów z innych jednostek. Są również elementem cyklu szkoleń w zakresie sprzętu pożarniczego – przyznał Grzegorz Małek, Komendant Gminny Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Borzęcinie, prezes jednostki w Borzęcinie Dolnym organizującej zmagania druhów.

Nad poprawnym przebiegiem zawodów czuwała komisja sędziowska z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku w składzie: mł. kpt. Szymon Płaneta (przewodniczący), aspirant Sławomir Michalik, aspirant Szymon Podleś, mł. asp. Damian Świerczek, mł. asp Zbigniew Serwatka oraz mł. ogniomistrz Marcin Janas.

Zawody rozpoczęły się od meldunku o gotowości do zawodów, jaki komendant Grzegorz Małek złożył Prezesowi Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Pożarnych RP w Borzęcinie, a jednocześnie wójtowi gminy Januszowi Kwaśniakowi.

Pierwszą konkurencją, której bacznie przyglądali się widzowie, była sztafeta pożarnicza. Uczestniczące w niej 9-osobowe drużyny miały do przebiegnięcia dystans 7 odcinków po 50m, pokonując jednocześnie kilka regulaminowych przeszkód.

Zadanie bezbłędnie wykonała tylko jednostka z Przyborowa. Kolejnym drużynom zdarzały się strącenia płotka, przekroczenia linii toru czy upadki do rowu, za które do pierwotnego czasu doliczane były punkty karne. Po pierwszej konkurencji na prowadzeniu znalazły się ex aequo OSP Przyborów i OSP Borzęcin Górny.

Następne ćwiczenie – tzw. „bojówka” – to imitacja prawdziwej linii gaśniczej. Zgodnie z regulaminem zawodów, w trakcie tej konkurencji struga wody ze strażackiej prądownicy miała strącić ustawione wcześniej pachołki i obrócić tarczę obrotową na specjalnym słupku. Za niepoprawne wykonanie tych czynności przyznawane były oczywiście punkty karne.

Ta konkurencja jest zawsze bardzo widowiskowa i budzi wiele emocji zarówno wśród startujących druhów, jak i dopingujących ich kibiców – mówił komendant Małek.

Tegorocznej rywalizacji emocji dodał fakt, że startująca jako pierwsza (a prowadząca ex aequo po sztafecie pożarniczej) drużyna z Przyborowa została zdyskwalifikowana za nieprawidłowe użycie sprzętu. Tym samym, nie udało się obronić zeszłorocznego tytułu, z którego w tym roku cieszyli się strażacy z Borzęcina Górnego, lepsi w całych zawodach o 1,2 sekundy(!) od swoich kolegów z Borzęcina Dolnego.

Kolejność miejsc w poszczególnych konkurencjach przedstawia się następująco:

Sztafeta pożarnicza 7x50m przeszkodami

1 miejsce – OSP Przyborów z wynikiem łącznym 79,70 pkt.

2 miejsce – OSP Borzęcin Dolny z wynikiem łącznym 79,70 pkt.

3 miejsce – OSP Borzęcin Górny z wynikiem łącznym 81,70 pkt.

4 miejsce – OSP Bielcza z wynikiem łącznym 83,60 pkt.

5 miejsce – OSP Łęki z wynikiem łącznym 89,20 pkt.

Ćwiczenia bojowe

1 miejsce – OSP Borzęcin Górny z wynikiem łącznym 61,80 pkt.

2 miejsce – OSP Borzęcin Dolny z wynikiem łącznym 63,00 pkt.

3 miejsce – OSP Bielcza z wynikiem łącznym 69,50 pkt.

4 miejsce – OSP Łęki z wynikiem łącznym 75,50 pkt.

5 miejsce – OSP Przyborów z wynikiem: dyskwalifikacja.

Klasyfikacja generalna zawodów sportowo – pożarniczych

1 miejsce – OSP Borzęcin Górny z wynikiem łącznym 143,50 pkt.

2 miejsce – OSP Borzęcin Dolny z wynikiem łącznym 144,70 pkt.

3 miejsce – OSP Bielcza z wynikiem łącznym 153,10 pkt.

4 miejsce – OSP Łęki z wynikiem łącznym 164,70 pkt.

5 miejsce – OSP Przyborów z wynikiem łącznym : dyskwalifikacja.

Drużyny startujące w zawodach otrzymały dyplomy oraz nagrody pieniężne, a najlepsze jednostki pamiątkowe puchary. Wręczali je wójt gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak oraz zastępca wójta Tadeusz Żurek. I tak strażacy z Borzęcina Górnego za I miejsce otrzymali kwotę 3000 zł, z Borzęcina Dolnego – 2500 zł, z Bielczy – 2000 zł, z Łęk 1500 zł oraz z Przyborowa – 1000 zł.

Organizatorami zawodów byli: Ochotnicza Straż Pożarna w Borzęcinie Dolnym przy współpracy z Zarządem Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Borzęcinie, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku oraz Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie.

(gok)