Don't Miss
Home » Kultura » Światło i mrok – wystawa grafik, rysunków i zdjęć Janusza Pacewicza „Tobiego” (1947 – 2017) / zdjęcia

Światło i mrok – wystawa grafik, rysunków i zdjęć Janusza Pacewicza „Tobiego” (1947 – 2017) / zdjęcia

W czwartek 21 lutego 2019 r. w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku otwarto wystawę: „Światło i mrok – wystawa grafik, rysunków i zdjęć Janusza Pacewicza „Tobiego” (1947 – 2017)”. Na wystawę złożyły się prace w większości wypożyczone przez przyjaciół i znajomych córki Katarzyny.

Wystawa została zorganizowana przez Katarzynę Pacewicz – Pyrek oraz Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Brzesku. Prace ze zbiorów rodziny oraz Marty Hejnar, Krzysztofa Gucwy, Wandy Jastrzębskiej, Janusza Szota. Kilka prac po zakończeniu wystawy stanie się własnością Katarzyny Pacewicz – Pyrek, które zostały przekazane przez obecnych właścicieli, prace podarowali: Marta Hejnar, Krzysztof Gucwa, Adam Kwaśniak.

Wystawę można oglądać w Regionalnym Centrum Kulturalno – Bibliotecznym im. Jana Pawła II w Brzesku do 30 marca 2019 r.

 

Janusz Pacewicz – artysta, malarz, urodził się w Stanisławowie. Był uczniem brzeskiego Liceum Ogólnokształcącego oraz Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem. Przyjaźnił się z artystą Zbigniewem „Bruno” Schulcem, z którym prowadził Zakład Reklam i Szyldów w Brzesku. Malował obrazy olejne i akwarele. Stosował różne techniki. Rysował ołówkiem, tuszem, długopisem, pisakami, malował pastelami. Był autorem strony tytułowej „Kronik Miasta Brzeska” Jana Burlikowskiego. Zmarł 31 października 2017 roku w Brzesku.

Janusz Pacewicz był niezwykle skromnym artystą, nigdy nie odważył się na publiczną ekspozycję swoich prac w formie wystawy. Miał bardzo krytyczny stosunek do tego co tworzył. Głównie tworzył dla siebie. Rysunki chował do szuflady lub wyrzucał. Większość prac olejnych rozdał znajomym. W rodzinie zachowały się jedynie trzy akwarele i dwa obrazy olejne. Pasjonował się również fotografią i grywał na gitarze. 

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego reportażu zrealizowanego przez Studio.pl

IB

foto

Bogusław Hajduk