Nie przegap
Strona główna » Region » Święto Uczelni 2017

Święto Uczelni 2017

Wystawy, spotkania, konferencje naukowe i mnóstwo sportu – program tegorocznego święta Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie jest bardzo bogaty i zróżnicowany. Szczególnie ciekawie zapowiadają się konferencje naukowe – organizowana przez studentów poświęcona komunikacji oraz „filmowa”, której bohaterem będzie Andrzej Wajda. Głównym prelegentem tej drugiej będzie wybitny krytyk, prof. Tadeusz Lubelski. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych tarnowian i mieszkańców regionu do wspólnego świętowania 19. rocznicy powstania tarnowskiej Uczelni.

– Zgodnie z wieloletnią tradycją świętujemy w maju. Kulminacja obchodów zawsze przypada 19. – w kolejne rocznice powstania Uczelni. Obchody trwają tydzień i co rok organizuje je inny Instytut. W tym roku przygotowaniem programu imprez zajęli się humaniści. Zapraszam wszystkich do wspólnego świętowania – mówi Rektor PWSZ, dr hab. inż Jadwiga Laska, prof. PWSZ.

– Rozpoczynamy już w poniedziałek, 15 maja, wernisażem wystawy malarstwa Beaty Piski – mówi dr Joanna Graca, Dyrektor Instytutu Humanistycznego PWSZ. Początek wernisażu o godz. 18 w sali B135.

Bardzo ciekawie zapowiada się wtorek, który upłynie pod znakiem Tarnowskich Dni Elektryki (godz. 9-14, aula budynku C) oraz szkolenia pt. “Kultura w cyfrowej rzeczywistości”. O niezwykle ważnych i ciągle mało znanych meandrach prawa autorskiego w sieci opowiedzą przedstawiciele Fundacji Legalna Kultura. Początek dwugodzinnego spotkania o godz. 12.30 w sali G012.

Ważnym elementem tegorocznego święta jest środowa Ogólnopolska Konferencja Studenckich Kół Naukowych poświęcona “Komunikacji wczoraj i dziś” (aula budynku C, godz. 9-20). Jej temat doskonale wpisuje się w nowe propozycje edukacyjne Instytutu Humanistycznego, który w tym roku zaprasza maturzystów na studia filologiczne m.in. na specjalnościach “retoryka – sztuka skutecznej komunikacji”, “twórcze pisarstwo” i “komunikowanie medialne”.

– Do udziału w tej konferencji zgłosiło się aż 68 studenckich kół naukowych reprezentujących uczelnie z całej Polski – dodaje dr Joanna Graca.

Środa to także emocje sportowe, czyli Mistrzostwa PWSZ w pływaniu o Puchar Rektora PWSZ, które rozpoczną się o godz. 13 na uczelnianej krytej pływalni.

Szczególnie atrakcyjnie zapowiada się główna pozycja programowa zaplanowana na czwartek. O godz. 11 w auli budynku C rozpocznie się konferencja poświęcona twórczości jednego z tytanów polskiego kina – Andrzeja Wajdy.

– Zaproszenie do udziału w niej przyjął prof. Tadeusz Lubelski. Cieszę się z tego bardzo, bo nie było łatwo znaleźć wolny termin w jego napiętym grafiku, a jego naukowy i krytyczny dorobek gwarantuje najwyższy poziom tego spotkania – mówi dr Graca.

Warto dodać, że bogaty program konferencji uzupełniają ponadto referaty przygotowane przez studentów.

Konferencja nie jest jednak jedyną atrakcją czwartku. Wieczorem miłośnicy poezji mogą wziąć bowiem udział  w spotkaniu z literatem, Zbigniewem Mirosławskim (godz. 17, sala B135), a sportowcy w VII  Akademickich Mistrzostwach Tarnowa we wspinaczce sportowej (godz. 18, hala sportowa).

Ostatnim dniem tegorocznego święta PWSZ będzie piątek, 19 maja. Przed południem o puchary powalczą siatkarze (finał – godz. 8.30-10, hala sportowa) oraz futsalowcy (finał – godz. 10-10.50, hala sportowa).

Na godz. 11 (aula budynku C) zaplanowano z kolei uroczyste posiedzenie Senatu Uczelni, podczas którego zaplanowano wystąpienia władz PWSZ, studentów, zaproszonych gości oraz wręczenie Nagrody Rektora PWSZ dla Młodego Naukowca. Oficjalną część uroczystości zakończy wykład laureata wspomnianej nagrody.

PWSZ