Don't Miss
Home » Wiadomości » Szczurowa i Borzęcin Mistrzami Inwestycji w Subregionie Tarnowskim

Szczurowa i Borzęcin Mistrzami Inwestycji w Subregionie Tarnowskim

szczurowa-borzęcinSzczurowa, Borzęcin i Wierzchosławice zostały najwyżej sklasyfikowane w subregionie tarnowskim (powiaty, brzeski, dąbrowski i tarnowski) w ogłoszonym w ostatnim numerze tygodnika Wspólnota Rankingu Inwestycji w Infrastrukturę Techniczną za lata 2010 – 2012. To gminy, których wydatki na inwestycje w przeliczeniu na jednego mieszkańca przekroczyły tysiąc złotych i wyniosły odpowiednio: Szczurowa – 1158,32, Borzęcin – 1086,16 i Wierzchosławice 1056,55 złotych. Na ostatnim, 31 miejscu w subregionie sklasyfikowano Brzesko z wydatkami na inwestycje w infrastrukturę techniczną  zaledwie 239,05 złotych na mieszkańca.

Metoda obliczania wskaźników rankingu inwestycyjnego jest od lat taka sama. Pod uwagę brane są inwestycje skierowane na rozwój infrastruktury technicznej, koncentrujące się w trzech działach: transport (przede wszystkim remonty i budowa dróg administrowanych przez samorządy, ale także tabor związany z lokalnym transportem zbiorowym), gospodarka komunalna (sieci wodociągowe i kanalizacyjne, oczyszczalnie ścieków, wysypiska śmieci, oświetlenie ulic itp.) – do tej branży obok działów klasyfikacji budżetowej: „gospodarka komunalna” oraz „zaopatrzenie w energię elektryczną, gaz i wodę”, zaliczane są wydatki na infrastrukturę wiejską, klasyfikowane zazwyczaj do działu „rolnictwo” oraz gospodarka mieszkaniowa.

Dla subregionu tarnowskiego wygenerowaliśmy zestawienie pokazujące 31 sklasyfikowanych miast i gmin oraz ich wydatki na infrastrukturę techniczną w latach 2010 – 2012.

tab1_copy

To gminy wiejskie okazały się być liderami rankingu w subregionie. W tej kategorii rankingu ogólnopolskiego Szczurową sklasyfikowano na 76, Borzęcin na 108 i Wierzchosławice na 117 miejscu na 1571 sklasyfikowanych gmin wiejskich w Polsce. Warto wspomnieć, że najwyżej notowane w subregionie są gminy północnej części powiatu brzeskiego Szczurowa i Borzęcin, które w bieżącym notowaniu rankingu zamieniły się miejscami. Borzęcin notowany był wyżej od Szczurowej w poprzednich trzech edycjach rankingu.

Poniżej, za tygodnikiem Wspólnota przedstawiamy zestawienie gmin wiejskich z subregionu tarnowskiego z podaniem miejsc w rankingu w okresie ostatnich 10 lat

tab2

Wśród miast, poza miastami powiatowymi i na prawach powiatu, przewodzi Szczucin sklasyfikowany na 50 miejscu w kraju w tej kategorii z wydatkami 925,44 złotych na mieszkańca. Za liderem uplasowało się Żabno 71. miejsce (862,65 złotych per capita) oraz Ciężkowice – 120. miejsce (676,72 złotych per capita). Na ostatnim miejscu w sklasyfikowano Wojnicz, który w rankingu ogólnopolskim uplasował się na 428 pozycji na 575 miast, z kwotą wydatków na inwestycje w 286,74 złotych na  mieszkańca.

tab3

Wśród miast powiatowych subregionu tarnowskiego, Dąbrowa Tarnowska zajęła 54, Bochnia 162, a Brzesko 210 miejsce na 268 sklasyfikowanych miast powiatowych w Polsce.

tab4

W kategorii miast na prawach powiatu, Tarnów z wydatkami 625,44 złotych per capita został sklasyfikowany na 27 miejscu w kraju na 47 klasyfikowanych miast.

tab5

W zestawieniu powiatów, powiat dąbrowski sklasyfikowano na 28 miejscu w Polsce z wydatkami na inwestycje w infrastrukturę techniczną w kwocie 218,77 złotych w przeliczeniu na jednego mieszkańca, powiat brzeski na 136 miejscu z wydatkami 115,39 złotych per capita, a powiat tarnowski na 221 miejscu z wydatkami 76,54 złotych. W tej kategorii sklasyfikowano 314 powiatów.

tab6

Szczegóły Rankingu dostępne tutaj: http://www.wspolnota.org.pl/index.php?id=592

wspolnota.org.pl / IB