Don't Miss
Home » Region » „Tajemnice II wojny światowej w książkach Jerzego Rostkowskiego”

„Tajemnice II wojny światowej w książkach Jerzego Rostkowskiego”

WOJNA2Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wojnickiej i Biblioteka Publiczna w Biadolinach Radłowskich zapraszają na spotkanie autorskie „Tajemnice II wojny światowej w książkach Jerzego Rostkowskiego” oraz wystawę ekslibrisów ze zbiorów Bogusława Hajduka, które odbędą się 29 września 2013 r. w Izbie Regionalnej im. ks. Jana Królikiewicza w Wojniczu, Rynek 29  o godz. 16.30.

 Jerzy Rostkowski urodził się w 1950 r. w Jeleniej Górze, obecnie mieszka w Tarnowie. Autor wielu książek odsłaniających tajemnice II wojny światowej:

„Zamek Książ – zapomniana tajemnica” (2000 r.), o zagadkach podziemi perły architektonicznej Dolnego Śląska,

„Radomierzyce. Archiwa pachnące śmiercią” (2004 r.), o związanej z drugo wojennymi dokumentami śmierci premiera Piotra Jaroszewicza.

„Znikające miasta. Gross Borne – Sulinowo, Kłomino.” (2004 r.), o pomorskim, tajnym  niemieckim i radzieckim  poligonie,

„Rozkaz – zapomnieć” (2008 r.), poświęcona historii 16 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej, a zwłaszcza heroicznym zmaganiom pod Pszczyną (byli tam też wojniczanie),

„Podziemia III Rzeszy. Tajemnice Książa, Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju” (2010 r.), nagroda w 2011 r. Magazynu Literackiego :Książki”,

„Lampy śmierci. Wojenne tajemnice Zgorzelca”,

„Świat muszkieterów. Tajemnice II wojny światowej na terenie Polski” (2013 r.), o polskiej konspiracyjnej organizacji wywiadowczej uznawanej przez aliantów za najlepszą we wszystkich krajach okupowanej Europy, a w Polsce zapomnianej.

W przygotowaniu są kolejne książki, tym razem dotyczące tajemnic polskiego wywiadu przed i podczas II wojny, oraz nieznanej historii rozkradzionego Funduszu Obrony Narodowej powstałego dzięki składkom całego społeczeństwa i mającego zapewnić Polsce potężna uzbrojenie w obliczu zbliżającej się wojny w 1939 r.

„Każda z tych książek oprócz pasji odkrywania skomplikowanych tajemnic II wojny światowej niesie w sobie niesamowity potencjał historycznej wiedzy, opartej w głównej mierze na udokumentowanych faktach, bez których zrozumienie wojennych i powojennych losów naszego kraju nie jest możliwe. Autor nie tylko nie boi się zadawania drażliwych pytań, ale i odpowiada na nie wyczerpująco korzystając z dostępnych mu, bogatych materiałów  faktograficznych.” /L.G. Kamiński, recenzje 2010 r./

Oto, co pisze o Jerzym Roszkowskim jeden z wydawców: „Urodzony w 1950 r. w Jeleniej Górze. Specjalista ds. reklamy w handlu zagranicznym, stolarz, fotografik i pasjonat tajemnic historii drugiej wojny światowej.
Dolnośląska Jelenia Góra – niegdyś Hirschberg, to miejsce ulubionej pilotki Hitlera, Hanny Reitsch, a również niegdysiejsze miejsce zamieszkania zasłużonego Konserwatora Prowincji Dolnośląskiej Gunthera Grundmanna ukrywającego na tych ziemiach z rozkazu przywódców III Rzeszy dzieła sztuki należące do narodu niemieckiego i skarby zagrabione przez nazistów w całej Europie. Może właśnie to miejsce urodzenia, a może wyniesione z domu rodzinnego wychowanie w duchu patriotycznym (ojciec – oficer Armii Krajowej i sił zbrojnych na Zachodzie, powstaniec warszawski) nakazują mu poszukiwanie niezgłębionych dotychczas tajemnic ostatniej wojny i „popełnianie” – jak to nazywa, książek ukazujących historię pięknych i nieznanych w tym kontekście miejsc naszego kraju. Po części niewątpliwie pomaga w pracy zamiłowanie do grzebania w okrytych kurzem dokumentach i przeszukiwania światowych zasobów internetu w celu odnalezienia informacji odległych na pozór, a pozwalających na wyjaśnienie tajemnic.”
J. Roszkowski do perfekcji opanował dedukcję, logikę związków przyczynowo-skutkowych i eksploratację dostępnych źródeł. Jego książki to dobra literatura dla wymagających. Polecamy!!! W czasie spotkania będzie możliwość nabycia najnowszej książki Jerzego Rostkowskiego i podpisu autora.

Bogusław Hajduk mieszka i pracuje w Brzesku, a wywodzi się z wojnickiej rodziny Twardowskich. Jego pasje to fotografowanie i zbieranie ekslibrisów. Jest w posiadaniu bardzo bogatej i ciekawej kolekcji, o czym będzie się można przekonać na wystawie w Izbie Regionalnej.

IB