Nie przegap
Strona główna » Region » Tarnów. Pociąg retro

Tarnów. Pociąg retro

DSC_4821

Przed 160 laty ukończono budowę linii kolejowej Kraków – Bochnia – Tarnów – Dębica. Z tej okazji 15 maja odbył się jubileuszowy przejazd zabytkowego składu z Krakowa do Tarnowa upamiętniający to wydarzenie. Dodatkowy wykonano kurs do Tuchowa z okazji 140-rocznicy uruchomienia kolei tarnowsko-leluchowskiej.

Retro pociąg można było podziwiać na stacji w Tarnowie przez niemal trzy kwadranse – od g. 13:19 do 14:03. Trasę parowozu wyznaczono z Krakowa do Tuchowa. Na powitanie pociągu w Tarnowie przybyły prawdziwe tłumy mieszkańców.

Historyczną podróż odbyła się na trasie: Tarnów – Łowczówek Pleśna – Tuchów oraz Tuchów – Łowczówek Pleśna – Tarnów.

SKŁAD POCIĄGU: lokomotywa parowa Ty42-107 z 1946 roku oraz skład historycznych wagonów z lat 1920 – 1935 typu Gmhx, Bi, C.

 

Historia kolei w Tarnowie sięga 20 lutego 1856 roku, kiedy to w kłębach pary i dymu, wśród huku, zgrzytu i gwizdu wjechał na tarnowski dworzec pierwszy pociąg. Uruchomiono wówczas linię kolejową Kraków – Bochnia – Tarnów – Dębica. Trasa liczyła 111 km dla regularnej komunikacji towarowej i pasażerskiej. Dziennie kursowały dwa pociągi. Z Dębicy do Krakowa jechało się wówczas 4 godziny 10 minut, natomiast do Wiednia – 19 godzin 10 minut.

Był to już czwarty przyjazd pociągu retro do Tarnowa. Ostatni odbył się w 2010 roku, kiedy oddawano do użytku odremontowany dworzec kolejowy.

P.S.

Skład retro zatrzymał się również na stacji kolejowej w Brzesku, jednak ze względu na brak jakiejkolwiek informacji o tym wydarzeniu powitała go tylko garstka miłośników kolei.

za tarnow.pl / IB

Fot. Maciej Mazur