Noc – jak każda inna noc? Nie tak do końca… To jedyna taka noc w roku – zarówno dla tłumów zwiedzających, jak i muzealników którzy tego wieczoru otwierają drzwi swoich instytucji szeroko i na dłużej niż zwykle. Wstęp do obiektów biorących udział w wydarzeniu jest tradycyjnie bezpłatny. Noc Muzeów ma coraz więcej zwolenników – także w powiecie brzeskim. Zamek w Dębnie przeżył w minioną sobotę 18 maja 2019 r. prawdziwe oblężenie.
Ponad 1500 amatorów nocnego zwiedzania przybyło do Dębna. Co ciekawe niektórzy z odwiedzających zorganizowali w tym dniu prawdziwe „rajdy muzealne” odwiedzając ekspozycje w Tarnowie, Krakowie i Dębnie.
Muzealnicy z dębińskiego zamku razem z partnerami (wśród nich m.in. Zespołem Pieśni i Tańca „Łoniowiacy” z Łoniowej, Grupą Teatralną GT działającą przy parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku, Grupą Teatralną „Sprawa Drugorzędna” z Brzeska, Szkołą Muzyczna Yamaha z Tarnowa) tego projektu zadbali o atrakcyjną oprawę tego wieczoru. Za ciężką pracę czynioną nieodpłatnie należą się im ogromne słowa uznania.
Podczas bieżącej edycji Nocy Muzeów na Zamku w Dębnie publiczność mogła obejrzeć widowiska pod nazwą: „W co się bawić, czyli gry i zabawy naszych dziadów i pradziadów”. To teatralno-muzyczne opowieści o zamiłowaniu naszych przodków do różnego typu rozrywek, gier i zabaw. Podczas spaceru po zamkowych komnatach publiczność została zaproszona na krótkie przedstawienie teatralne o rozpustnym hrabim i jego zazdrosnej żonie, a także do „Żydowskiej Karczmy”, która była dla wsi miejscem spotkań i swoistym „domen kultury”. Podczas kolejnej sceny dzieci i młodzież z zespołu pieśni i tańca zaprezentowały zabawy towarzyszące zmieniającym się porom roku, a związane z tradycją i obrzędowością ludową. Grupy teatralne przybliżyły klimat zabaw jakim oddawano się w XIX-wiecznych salonach i salach balowych. Opowieść o zamiłowaniu naszych przodków do gier hazardowych uzupełniła młodzież prezentując „Żywe Obrazy”- czyli ulubioną formę zabawy w kręgach arystokracji. W finale tańce narodowe zaprezentowała młodzież z Zespołu Pieśni i Tańca z Łoniowej.
NOC MUZEÓW – krótka historia
Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w roku 1997, w 2001 przekształciła się w imprezę o zasięgu ogólnoeuropejskim, w której udział bierze obecnie około 120 miast Europy. Głównym celem tej imprezy, odbywającej się pod patronatem Europejskiej Rady Europy, jest utworzenie płaszczyzny spotkania dla muzeów i prezentowanej przez nie sztuki oraz publiczności. Noc Muzeów w Polsce odbywa się od 2003 r. – pierwszy był Poznań. Z roku na rok do organizacji tego wydarzenia przystąpiło więcej miast. Muzea i galerie przygotowują specjalne wystawy i wydarzenia, które cieszą się ze strony fanów Nocy Muzeów bardzo dużym zainteresowaniem. Wydarzenie ma za zadanie promować bogactwo kultury i tradycji. Dla wielu osób, Noc Muzeów jedną z niewielu okazji, na zapoznanie się z eksponatami zgromadzonymi w muzeach, ze względu na dogodny czas.
—
Foto – Maciej Mazur
IB
Zdjęcia
Video