Don't Miss
Home » Wiadomości » TYDZIEŃ BLISKOŚCI W BRZESKU

TYDZIEŃ BLISKOŚCI W BRZESKU

Już 1 października br. rozpocznie się świętowanie pierwszego Tygodnia Bliskości w Brzesku. Będzie to święto wszystkich rodziców i dzieci. Wydarzenie skierowane do kobiet planujących ciążę oraz ciężarnych, rodziców dzieci mniejszych i tych już trochę starszych. Do wszystkich tych, którzy chcą zgłębić i poszerzyć swoją wiedzę z zakresu Rodzicielstwa Bliskości, którzy chcą spotkać się z doulą, psychologiem, fizjoterapeutą czy logopedą. Dla zainteresowanych wzięciem udziału w bezpłatnych warsztatach noszenia dzieci w chustach, które poprowadzą doświadczone doradczynie. To przede wszystkim okazja do poznania innych rodziców (i ich dzieci), spędzenia z nimi czasu i przekonania się, że w Brzesku czasem coś dobrego i ważnego się dzieje.

Kilka lat temu organizacja Babywearing International Inc. ogłosiła pierwszy tydzień października Międzynarodowym Tygodniem Bliskości. Wydarzenie ma na celu szerzenie idei Rodzicielstwa Bliskości, noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich, ale także tulenia w ramionach kochających rodziców. Jest to także święto aktywnego, świadomego i ekologicznego rodzicielstwa.

Wydarzenie „Tydzień Bliskości w Brzesku” zostało lokalnie zorganizowane przez doradczynie noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich – Teresę Gicalę, Karinę Klusek i Magdalenę Skarbek oraz Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Brzesku. Wśród organizatorów znaleźć można także działającą od kilku lat na rzecz Rodzicielstwa Bliskości doulę – Sabinę Jakubowską, znaną i cenioną trenerkę fitness oraz właścicielkę Akademii Ruchu Libra – Katarzynę Pytkę, a także zachustowaną mamę logopedę – Bernadetę Leszczyńską.

Udział w wydarzeniach Tygodnia Bliskości w Brzesku jest bezpłatny. Pragniemy jednak zrobić coś więcej w ramach szerzenia idei Rodzicielstwa Bliskości. Chcemy zachęcić uczestników do wsparcia wybranej przez nas akcji charytatywnej na zasadzie wykupu cegiełek. Dzięki wsparciu sponsorów – firm chustowych i okołochustowych, a także lokalnych firm i osób prywatnych, Tydzień Bliskości będzie okazją do zdobycia atrakcyjnych nagród – chust, nerek, workoplecaków, breloków, kuponów rabatowych i wielu, wielu innych. Każda wykupiona cegiełka zostanie zarejestrowana, aby wpłacający miał szansę na wygraną. Całkowity dochód ze sprzedaży cegiełek będzie wpłacony na konto Fundacji „Zdążyć w Pomocą” dla Radusia Kępy z Gnojnika, który choruje na padaczkę lekooporną, będącą wynikiem guza mózgu. Chłopiec nie chodzi, nie siedzi, nie mówi. Jest całkowicie uzależniony od pomocy swojej mamy. Jako rodzice, chcemy pomóc zaprzyjaźnionej mamie oraz jej kochanemu dziecku.

Spotkania ze specjalistami odbywać się będą w Komnacie Bajek w Oddziale dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Brzesku. Warsztaty chustowe oraz zajęcia fitness będą odbywać się zarówno tam, jak i w Akademii Ruchu Libra.

Szczegółowy rozkład jazdy (wraz z aktualizacjami) będzie zamieszczany na stronie wydarzenia na facebook’u „Tydzień Bliskości w Brzesku”. Zapraszamy jednak do zapoznania się z ogólnym planem akcji;

1 października (niedziela) godz. 13:00 – 16:00
Zapraszamy całe rodziny na spacer połączony w mini-piknikiem; Nie ma znaczenia, czy będziecie na nogach, w wózkach, chustach czy nosidłach – ważne, by być razem!

SPOTKANIA ZE SPECJALISTAMI:
2.10 – poniedziałek – Komnata Bajek
godz. 9:00 – 10:45 – doula Sabina Jakubowska poprowadzi spotkanie – Rodzicielstwo Bliskości – Jak skutecznie zacząć? (ciąża, poród, wczesne macierzyństwo w duchu RB)
5.10 – czwartek – Komnata Bajek
godz. 15:00 – 16:15 – fizjoterapeuta dziecięcy – Natalia Krupska – o rozwoju dziecka oraz najczęstszych problemach i pytaniach z tym związanych
godz. 16:30 – 18:00 – logopeda Bernadeta Leszczyńska – Rozwój mowy dziecka – kiedy udać się do logopedy?
6.10 – piątek – Komnata Bajek
godz. 9:00 – 10:00 – psycholog dziecięcy Magdalena Kuśnierz – o budowaniu więzi między rodzicami i dziećmi
godz. 10:15 – 12:00 – instruktor masażu Shantala Sabina Jakubowska – Masaż Shantala w teorii i praktyce.
Ponadto doradczynie noszenia dzieci w chustach poprowadzą pogadanki na temat bliskości, jaką daje chusta w Klubie Maluszka działającym w Bibliotece.

WARSZTATY CHUSTOWE – ZAJĘCIA FITNESS (obowiązują zapisy! Ilość miejsc ograniczona!):
2.10 – poniedziałek – Komnata Bajek
godz. 11:00 – 12:00 – warsztat motania brzuszka ciążowego – Karina Klusek
3.10 – wtorek – Akademia Ruchu Libra
godz. 10:30 – 12:00 – warsztat wiązania chusty – Kieszonka – Karina Klusek
4.10 – środa – Akademia Ruchu Libra
godz.11:00 – 12:00 – zajęcia fitness „Mama + Maluszek” – Katarzyna Pytka
5.10 – czwartek – Akademia Ruchu Libra
godz. 10:30 – 12:00 – warsztat wiązania chusty – Kangur – Teresa Gicala

FINAŁ:
7.10 – sobota – Komnata Bajek
Godz. 10:00 – 13:00
– prezentacja krótkiego filmu o Wojtku Kozubie
– #SSS CHALLENGE – Brzeskie Chustomamy biją rekord chustowy
– podsumowanie zbiórki na rzecz Radka
– rozlosowanie upominków wśród uczestników spotkań i warsztatów

Już w tym momencie dziękujemy Informatorowi Brzeskiemu i akcji społecznej „nicminiewisi” za patronat medialny. Podziękowania kierujemy również w stronę partnerów i sponsorów akcji, firmom: LUNA DREAM, LITTLE FROG VOWEN WRAPS, COCCOLARE, LENNY LAMB POLSKA, SENSIMO SLINGS, ZAFFIRO, CARRYLOVE, MEA BABYWEARING, IGŁA ZA NITKĄ, ROJKOWA BAGS WITH SCRAPS, PRACOWNIA TWÓRCZA CZEPIRKOWO – HANDMADE, ZAMOTAJ MNIE MAMO, SKLEP DZIECIĘCY „MALUSZEK” Z BRZESKA. To dzięki Wam to Wydarzenie ma szansę się odbyć i być kolejnym pięknym krokiem w propagowaniu chustonoszenia oraz szeroko pojętego Rodzicielstwa Bliskości w Brzesku.

Organizatorzy zastrzegają prawo do zmian w harmonogramie spotkań i warsztatów, a także w liście sponsorów oraz proszą o śledzenie wydarzenia na facebook’u .

Karina Klusek