Ponad stu uczniów tarnowskich szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział w uroczystej inauguracji nowego roku zajęć w ramach projektu tzw. „klas patronackich”. Dzięki trójstronnemu porozumieniu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, urzędu miasta oraz miejscowych szkół uczniowie techników oraz liceów przez rok uczestniczyć będą w zajęciach w murach największej uczelni regionu.
Pomysł objęcia patronatem kilku klas z tarnowskich szkół zrodził się w 2014 roku. W ubiegłym udało się zorganizować pierwsze zajęcia, a w tym PWSZ postanowił zaprosić na uroczystą inaugurację wszystkich uczestników zajęć.
– Patronatem objęliśmy pięć szkół: Zespół Szkół Technicznych nr 1 w Mościcach, Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych, Zespół Szkół Budowlanych, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 oraz III Liceum Ogólnokształcące – wylicza koordynator projektu, Piotr Kapustka z Instytutu Politechnicznego PWSZ.
Ponad stu uczniów z wymienionych wyżej placówek przez niemal cały rok uczestniczyć będzie w zajęciach, mając dostęp do pracowni, laboratoriów oraz specjalistycznej wiedzy przekazywanej przez kadrę dydaktyczną tarnowskiej uczelni. – To zajęcia z chemii, elektroniki, elektrotechniki, automatyki prowadzone m.in. w laboratoriach Zakładu Inżynierii Materiałowej oraz Zakładu Ochrony Środowiska – mówi dr Sebastian Bielecki, dyrektor Instytutu Politechnicznego PWSZ.
Uczestników inauguracji przywitała również Rektor dr hab. inż. Jadwiga Laska, prof. PWSZ. – Życzę wam sukcesów w zdobywaniu wiedzy. Korzystajcie mądrze ze stworzonych dla was warunków i wróćcie do nas po zdaniu egzaminu dojrzałości – mówiła.
– To porozumienie to wielka szansa dla was aby posmakować życia akademickiego jeszcze w czasie nauki w szkole ponadgimnazjalnej i dokonać trafnych wyborów po zdaniu matury – dodawał prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.
Możliwości stworzone uczniom przez PWSZ doceniają także dyrektorzy szkół biorących udział w projekcie. – To doskonały pomysł pod każdym względem. Oczywiście najważniejszy jest dostęp do wiedzy oraz bazy uczelni, ale chciałabym podkreślić także i to, że dzięki zajęciom w PWSZ młodzież ma więcej czasu na naukę przedmiotów, które w obecnej podstawie programowej są mocno okrojone. To nie do przecenienia – mówi Halina Pasternak, dyrektor ZSO nr 2 w Tarnowie.
Zajęcia przypadły do gustu także uczniom. – Są bardzo ciekawe, a prowadzący dbają o to, by wszyscy wiedzieli o czym mówimy, sprawdzają, czy wszystko zostało przez nas zrozumiane – mówi Tomas Kozioł, uczeń ZST.
Dodajmy, że uroczystą inaugurację zakończył specjalny wykład dla uczestników. Wygłosiła go prof. dr hab. Maria Borczuch-Łączka, kierownik Zakładu Technologii Materiałów.
—
PWSZ