Nie przegap
Strona główna » Region » Uroczysta inauguracja roku akademickiego

Uroczysta inauguracja roku akademickiego

img_47691400 studentów pierwszego roku rozpoczęło dziś oficjalnie naukę w murach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Uroczystość inauguracji rozpoczął – zgodnie z tradycją – hymn Gaude Mater Polonia, a w jej trakcie odbyła się m.in. immatrykulacja nowych żaków. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr hab. Mirosław Baran z Instytutu Matematyczno-Przyrodniczego.

– Czeka nas rok ważnych, fundamentalnych dla przyszłości uczelni decyzji. Muszą być one zbieżne z kierunkiem rozwoju, jaki dla wyższych szkół zawodowych wskaże Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – mówiła Rektor, dr hab. inż. Jadwiga Laska, prof. PWSZ.

– Zapewniam państwa, że Minister Jarosław Gowin docenia rolę PWSZ w systemie edukacji. Ich pozycja zostanie jeszcze wzmocniona – przekonywał Grzegorz Kądzielawski, szef Gabinetu Politycznego w MNiSW, absolwent tarnowskiej PWSZ, reprezentujący wicepremiera podczas inauguracji.

Przewodniczący Konwentu PWSZ, prof. dr hab. inż. Kazimierz Wiatr podkreślał, że Uczelnia nie rezygnuje z marzeń o Akademii Tarnowskiej. – To już nie tylko marzenie, które jest nierealne, ale pragnienie, które trzeba realizować. Równolegle do niego trzeba jednak  zacieśniać i intensyfikować współpracę z przemysłem. To droga, którą powinna podążać tarnowska PWSZ – mówił.

Rozpoczęcie nowego, 19. roku akademickiego w historii Uczelni, było także okazją do zaprezentowania ostatecznych wyników rekrutacji. Władze uczelni są zadowolone z jej efektów. 1400 studentów przyjętych na studia wszystkich typów (stacjonarne i niestacjonarne, I i II stopnia) oznacza bowiem, że nabór zakończył się niemal tym samym wynikiem co przed rokiem. – Mając na względzie pogłębiający się z roku na rok niż demograficzny, wynik ten przyjmujemy z radością – mówi Rektor, dr hab. inż. Jadwiga Laska, prof. PWSZ.

Największą popularnością wśród „pierwszoroczniaków” cieszyły się: pielęgniarstwo (296 przyjętych), administracja (289), ekonomia (135), fizjoterapia (124), filologia angielska (102) oraz informatyka (96).

Podczas inauguracji odbyła się uroczysta immatrykulacja studentów pierwszego roku oraz wręczenie nagród dla wyróżniających się pracowników oraz żaków. Studenci rozpoczynający naukę w PWSZ będą kształcić się w oparciu o praktyczne profile kształcenia. – Wprowadziliśmy je na większości kierunków. Dzięki temu studenci mogą korzystać z większej ilości praktyk zawodowych, ćwiczeń i zajęć realizowanych wspólnie z partnerami zewnętrznymi: firmami, przedsiębiorstwami, czy instytucjami z regionu. W efekcie są lepiej przygotowani do wejścia na rynek pracy po skończeniu nauki – tłumaczy Rektor Jadwiga Laska.

Podczas inauguracji miało miejsce jeszcze jedno miłe wydarzenie. Pamiątkowe dyplomy oraz upominki odebrali: świeżo „upieczony” mistrz Świata we wspinaczce na czas Marcin Dzieński (student wychowania fizycznego), wicemistrz olimpijski z Rio w biegu na 100m Michał Derus (absolwent informatyki, student wychowania fizycznego) oraz trener tego ostatniego, dr Piotr Kuczek, kierownik Zakładu Wychowania Fizycznego.

Okolicznościowy wykład wygłosił prof. dr hab. Mirosław Baran, a poświęcony był on „Dokładności i przybliżeniu w matematyce”.

Piątkową uroczystość zakończył wernisaż wystawy prac wykonanych przez studentów Instytutu Sztuki PWSZ. Ostatnim akcentem będzie niedzielna msza św. w intencji społeczności akademickiej, która zostanie odprawiona w Bazylice Katedralnej, początek o godz. 18.30.

PWSZ