Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » V Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych Małopolski

V Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych Małopolski

W dniu 8 czerwca w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego odbyły się V Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych. Szczep Czarny im. Bohaterów Państwa Podziemnego działający przy Zespole Szkół w Jadownikach wystawił reprezentacje w składzie: Nikodem Jakubas, Magdalena Strzelec i Julia Grochola.

Drużyny w pierwszym etapie musiały rozwiązać test składający się z trzydziestu pytań, na który mieli 30 minut. W drugiej części zespoły musiały zaprezentować swoje umiejętności praktyczne.

Organizatorzy przygotowali pięć scenek symulujących określone zdarzenia, a drużyny musiały zareagować z godnie z algorytmem i udzielić odpowiedniej do danej sytuacji pomocy. W ostateczności patrol harcerski reprezentujący Zespół Szkół w Jadownikach, jako jedyną szkołę gimnazjalną z terenu powiatu brzeskiego, zajął wysokie piąte miejsce, do podium zabrakło jedynie 3 punktów. Różnice punktowe pomiędzy najwyżej sklasyfikowanymi zespołami były naprawdę niewielkie, co świadczy o wyrównanym poziomie i zaciętej rywalizacji.

Drużyna przygotowywała się do zawodów od stycznia pod kierownictwem phm Bartłomieja Turleja. Za medyczne wyszkolenie odpowiedzialny był ratownik Michał Łanocha, który również działa w harcerstwie. Jak widać, efekty pracy są bardzo zachęcające.

Harcerze z Hufca im. Mikołaja Kopernika, a już w szczególności członkowie Szczepu Czarnego działającego przy Zespole Szkół w Jadownikach, dużo czasu poświęcają na naukę udzielania pierwszej pomocy, którą uważają za jeden z najważniejszych elementów harcerskiego szkolenia. W przyszłości planują objęcie takim szkoleniem możliwie największą ilość harcerzy z wszystkich drużyn działających w brzeskim Hufcu, a nawet zorganizowanie w ośrodku harcerskim w miejscowości Piasków-Drużków zawodów w udzielaniu pierwszej pomocy. Ich celem będzie zdopingowanie harcerzy do regularnych treningów i nauki zarówno praktycznej jak i zgłębiania wiedzy teoretycznej w trakcie całego roku. Poziom wyszkolenia znacznie się podniósł od czasu, kiedy na początku roku Hufiec dzięki pomocy V-ce Przewodniczącego Rady Powiatu Tomasza Latochy, wzbogacił się o zestaw fantomów na których można trenować przywracanie akcji serca, oraz treningowego aparatu AED. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze tylko profesjonalnej apteczki.