Nowo powstała placówka to miejsce, na które od dłuższego czasu czekali mieszkańcy ziemi tarnowskiej. To właśnie w ośrodku „Słoneczne Wzgórze” znajdzie pracę kilkadziesiąt osób niepełnosprawnych z terenu Tarnowa. Nowoczesne centrum pomoże tarnowianom w powrocie do samodzielności, a także pozwoli rozwinąć kompetencje zwiększające ich szanse na zatrudnienie. W „Bezpiecznej Przystani” z kolei opiekunowie osób wymagających stałej opieki będą mogli otrzymać kompleksowe wsparcie edukacyjno-doradcze, a także będę mieli szansę uzyskać czasową opiekę zastępczą dla swoich bliskich, tak by móc odpocząć od codziennego trudu i zregenerować siły
– mówiła podczas otwarcia Marta Malec-Lech z zarządu województwa. I dodaje: – Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie wsparcie unijne pochodzące z regionalnego programu operacyjnego.
Hotel „Słoneczne Wzgórze” zatrudnia ponad 40 pracowników, którzy w swojej codziennej pracy będą odpowiedzialni za obsługę hotelową, kuchnię, restaurację, recepcję, a także zaplecze konferencyjne. Będą także zajmować się pobliskim ogrodem. Wszyscy zatrudnieni – osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności – przeszli odpowiednie szkolenia w ramach aktywizacji zawodowej. W hotelu, który jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, jednorazowo będzie mogło przebywać nawet 50 gości. W budynku znajdują się trzy sale konferencyjne, a hotelowa restauracja będzie organizować także imprezy okolicznościowe.
Zadaniem nowo otwartego Ośrodka Opieki Wytchnieniowej „Bezpieczna Przystań” będzie wsparcie opiekunów, którzy na co dzień zajmują się osobami chorymi i niepełnosprawnymi. Placówka zapewni chorym mieszkańcom ziemi tarnowskiej profesjonalną opiekę zastępczą, co pozwoli ich opiekunom na odpoczynek, regenerację sił, krótki wyjazd czy załatwienie własnych spraw. W „Bezpiecznej Przystani” zainteresowani będą mogli także nieodpłatnie wypożyczyć sprzęt rehabilitacyjny. Co więcej, w ośrodku będą prowadzone szkolenia, warsztaty, a także grupy wsparcia dla opiekunów.
Obie placówki łączy wspólny adres – mają siedzibę w nowym budynku, który powstał w miejscu dawnego internatu przy ulicy Sanguszków 28 A w Tarnowie. Koszt budowy oraz wyposażenia hotelu i centrum wyniósł nieco ponad 28 milionów złotych. Blisko 19 milionów złotych pochodzi z funduszy unijnych, reszta to pieniądze z budżetu miasta.
Uroczyste otwarcie obu placówek było połączone z konferencją „Niepełnosprawność wyzwaniem naszych czasów, w której wzięli udział między innymi specjaliści w dziedzinie nauk społecznych, pracy socjalnej i neurochirurgii.
—
malopolska.pl