W ten sposób chcemy podziękować ludziom zaangażowanym w organizację tego przedsięwzięcia – mówiła dyrektor Narodowego Instytut Dziedzictwa prof. Małgorzata Rozbicka.
1626 wydarzeń, 431 miejscowości i blisko 300 tysięcy zwiedzających – to efekt tegorocznej, 24. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce zrealizowanej pod hasłem „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki”.
Wyróżniono zarówno duże placówki, muzea jak i stowarzyszenia, czy fundacje zajmujące się w lokalnych społecznościach ochroną dziedzictwa kulturowego. Dyrektor NID zdradziła także hasło przyszłorocznej edycji EDD, które brzmi „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”.
Nagrodzony weekend z zabytkami w tym roku odbywał się już po raz dziewiąty. Przedsięwzięcie zgromadziło największą jak dotąd liczbę zwiedzających, gdyż aż 6,5 tys. i zwiedziło 35 obiektów i atrakcji, które znalazły się na weekendowej mapie powiatu.
Starosta Bocheński Ludwik Węgrzyn jak i Zarządcy zgodnie podsumowywali przedsięwzięcie słowami ..to nie jest sukces, to ogromny sukces. Takimi słowami również teraz Starosta Bocheński podsumowuje otrzymane wyróżnienie. To jest wiele lat ciężkiej pracy wielu wspaniałych osób, to cudowne obiekty, niesamowite wydarzenia. Wszystkim, którzy rokrocznie odpowiadają na nasze zaproszenie włączenia się w to przedsięwzięcie serdecznie dziękujemy, to dzięki Państwu mieszkańcy i turyści mogą odwiedzać Powiat i podziwiać jego piękno, to Wam wszystkim zarządzającym i pracującym w prawie trzydziestu pięciu instytucjach należą się ogromne podziękowania to zdecydowanie nasz wspólny sukces. Już teraz zapraszam wszystkich do kolejnej wyjątkowej bo jubileuszowej edycji, która odbędzie się w przyszłym roku – mówi Ludwik Węgrzyn Starosta Bocheński.
Podziękowania kierujemy do :
Kopalni Soli w Bochni, Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, Bazyliki św. Mikołaja w Bochni, Zakładu Karnego w NowYm Wiśniczu, Muzeum Ziemi Wiśnickiej, Osady VI Oraczy, Muzeum Motyli Arthropoda, Muzeum Pamiątek po Janie Matejce “Koryznówka”, Zamku Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu, Kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Nowym Wiśniczu, Kościoła pw. Wszystkich Świętych w Sobolowie, Eko-muzeum w Sobolowie, Zamku w Wieruszycach, Kościoła pw. św. Bartłomieja w Łapanowie, Lokalnej Informacji Turystycznej Frankówka Mała, Muzeum Książki Kucharskiej i Kulinarnej im. Stanisława Czernieckiego, Parafii św. Andrzeja Ap. w Lipnicy Murowanej, Izby Regionalna w Lipnicy Murowanej, Kościoła pw. św. Małgorzaty Panny i Męczennicy w Trzcianie, Izby Pamięci Gen. Leopolda Okulickiego w Bratucicach, Sali Maryjnej w Okulicach, Kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny w Grobli, Kościoła pw. św. Jana Chrzciciela i Góra św. Jana w Mikluszowicach, Kościoła pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Pogwizdowie, Kościoła w Łapczycy, Kościoła Zakonu Bożogrobców i Muzeum Zakonu Stróżów Bożego Grobu w Chełmie, Galerii Wiejska w Chełmie, Winnicy w Łazach oraz Chronowie i właścicielom Zespołu Dworsko – Pałacowego w Zbydniowie.
Podziękowania składamy również dla włodarzy i pracowników wspierajacych organizację weekendu: Miasta Bochnia, Miasta i Gmina Nowy Wiśnicz, Gminy Bochnia, Gminy Rzezawa, Gminy Łapanów, Gminy Trzciana, Gminy Lipnica Murowana i Gminy Drwinia.
Dziękujemy również Zarządowi Stowarzyszenia Bochniaków, Dyrekcji Miejskiego Domu Kultury, Gminnego Centrum Czytelnictwa i Sportu w Łapczycy, Gminnego Centrum Kultury Rzezawie, Gminnego Centrum Kultury w Lipnicy Murowanej, Miejskiego Ośrodka Kultury w Wiśniczu.
Szczegółowe informacje znajdują sie tutaj: http://www.nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Aktualnosci/news.php?ID=3350
—
sp