Don't Miss
Home » Wiadomości » Wicepremier z wizytą w Borzęcinie

Wicepremier z wizytą w Borzęcinie

Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin przybył z roboczą wizytą do Borzęcina. W spotkaniu z wójtem gminy Borzęcin Januszem Kwaśniakiem wzięli także udział wicemarszałek województwa małopolskiego Tomasz Urynowicz oraz radny sejmiku województwa małopolskiego Stanisław Bukowiec.

Wizyta była okazją do dyskusji o najbardziej istotnych sprawach związanych z rozwojem gminy Borzęcin. Jej częścią był także objazd po inwestycjach realizowanych na terenie gminy zarówno ze środków pochodzących z budżetu państwa, jak i województwa małopolskiego. Do nich zaliczyć można budowę 1,5-kilometrowego odcinka nowej drogi Zagórze, strefy aktywności gospodarczej w Borzęcinie-Borku czy zakończenie projektu zabezpieczenia przeciwpowodziowego Borzęcina.

Jesteśmy małą gminą z budżetem około 35 milionów, dlatego wsparcie naszych działań w wysokości 15 milionów złotych w ciągu kilku miesięcy robi dużą różnicę. Dziękuję za to obecnemu tu wicepremierowi Jarosławowi Gowinowi, marszałkowi Tomaszowi Urynowiczowi i radnemu sejmiku Stanisławowi Bukowcowi, który od wielu miesięcy, a w zasadzie od początku kadencji sejmiku dba o rozwój wszelkich inicjatyw na terenie gminy Borzęcin i mogę liczyć – przede wszystkim – na jego wsparcie. Jest bardzo aktywnym radnym, czego mu gratuluję i życzę, aby takich samorządowców, ludzi z pasją w naszym kraju było jak najwięcej – mówił podczas briefingu prasowego wójt Borzęcina Janusz Kwaśniak.

Polska od 30 lat rozwija się w tempie imponującym. Najlepiej rozwija się tam, gdzie ma dobrych gospodarzy małych ojczyzn. Reforma samorządowa była najbardziej udaną reformą w tym 30-leciu czego przykładem jest Borzęcin, gmina od przeszło 20 lat kierowana przez bardzo doświadczonych, dynamicznych samorządowców. Stawiajmy na ludzi, którzy swoim zaangażowaniem, pracą w poczuciu służby publicznej potrafią skuteczne działać dla mieszkańców swojego regionu – mówił wicepremier Jarosław Gowin.

Wicemarszałek Urynowicz podkreślił, że ważnym jest, aby Małopolska mogła się równomiernie rozwijać, a problemy Małopolan to problemy także małych miejscowości, nie tylko wielkiego miasta. – Żeby te problemy były rozwiązywane potrzebni są przede wszystkim skuteczni samorządowcy; z jednej strony skuteczny aktywny wójt gminy, który swoją determinacją i pomysłami zmienia Borzęcin, a z drugiej strony osoba, która przekaże te problemy władzom województwa małopolskiego, czyli radny wojewódzki zaangażowany w pomoc społecznościom lokalnym.

Podczas briefingu głos zabrał także radny województwa małopolskiego, Stanisław Bukowiec. – Cieszę się że mogłem przyczynić się do tego, że te miliony które spłynęły w ostatnim czasie do gminy Borzęcin w jakimś stopniu były również moją zasługą. Od ponad 20 lat działam w samorządzie, najpierw jako wiceburmistrz Bochni, potem jako wicewójt gminy Bochnia, radny powiatowy, więc te potrzeby lokalnych społeczność są mi bardzo dobrze znane. Gmina Borzęcin ma w ten sposób szansę bardzo dobrze się rozwijać. Lokalizacja autostrady nieopodal powstającej strefy będzie tym magnesem, który będzie przyciągał nowych inwestorów.

Spotkanie zakończyła wizyta na placu budowy powstającej drogi Zagórze oraz w siedzibie firmy Bud-Dróg, działającej od kilku lat na terenie gminy Borzęcin.

Przypomnijmy, że wśród wielu inwestycji realizowanych obecnie na terenie gminy do najważniejszych zaliczyć należy właśnie budowę drogi Zagórze, która wyprowadza ruch samochodów ciężarowych poza zwartą zabudowę Przyborowa i miejscowości Borzęcin-Borek. Inwestycja finansowana jest z budżetu państwa ze środków Fundusz Dróg Samorządowych. Kolejnym ważnym przedsięwzięciem, a może nawet najważniejszym – jest budowa strefy aktywności gospodarczej w Borzęcinie-Borku, na którą samorząd gminy otrzymał za pośrednictwem samorządu województwa dofinansowanie w wysokości 8 milionów złotych, a wartość tego projektu to blisko 12 milionów złotych. Pozyskane środki pozwolą uzbroić strefę inwestycyjną, w której sprzedano już 14 hektarów gruntów na rzecz inwestorów. Dla bezpieczeństwa mieszkańców z pewnością niezwykle istotną jest inwestycja kończąca zabezpieczenie przeciwpowodziowe Borzęcina, gdzie na 350-metrowym odcinku (a w sumie na ponad 7 kilometrach) wykonano finalne prace związane z budową murów zaporowych i dróg na wałach rzeki Uszwica.

(pio)

Fot. Maciej Mazur

Na zaproszenie Wójta gminy Borzęcin Janusza Kwaśniaka z gospodarską wizytą przyjechał wicepremier i minister Nauki i…

Opublikowany przez Informator Brzeski Czwartek, 12 września 2019