Don't Miss
Home » Region » Wierzchosławice: Badania kliniczne będą się rozwijać

Wierzchosławice: Badania kliniczne będą się rozwijać

Badania_kliniczne_04W Centrum Zdrowia Wierzchosławice ruszył Ośrodek Badań Klinicznych. Placówka we współpracy z liczącymi się ośrodkami naukowymi prowadzi badania, których celem jest określenie skuteczności i bezpieczeństwa stosowania leków. Obecnie realizowane są dwa programy. Jeden dotyczy pacjentów chorych jednocześnie na cukrzycę i choroby układu krążenia. Drugi dedykowany jest dla pacjentów prócz cukrzycy dotkniętych także niewydolnością nerek.

Obecnie w placówce zlokalizowanej w wierzchosławickim Ośrodku Zdrowia realizowane są badania w ramach tak zwanej czwartej fazy analitycznej. Są one najbezpieczniejsze i mają za zadanie dokładną analizę informacji, dotyczących skutków terapii przy użyciu leków, które zostały już dopuszczone do sprzedaży. Zainteresowani pacjenci muszą być pełnoletni. Jak mówi zajmujący się koordynację projektu lekarz diabetolog Robert Witek mogą oni liczyć na kompleksową diagnostykę i opiekę wysokospecjalizowanej kadry lekarskiej. – Wszystkie świadczenia łącznie z lekami są oczywiście bezpłatne, dodatkowo pacjentom zwracane są koszty dojazdów na badania – tłumaczy Robert Witek. Chorzy zainteresowani udziałem w badaniach mogą się zgłaszać telefonując pod numer 14 67 97 022.

Dodajmy, że zdaniem ekspertów w Polsce wykonuje się zbyt mało badań klinicznych. Tymczasem są one motorem postępu w medycynie i przyczyniają się do poprawy opieki medycznej oraz wydłużenia życia. Dla przykładu na Węgrzech i w Czechach łącznie mających 10 mln mieszkańców w 2012 r. realizowanych było w sumie blisko 1000 takich projektów. Natomiast w prawie czterokrotnie większej Polsce jedynie około 350 – wynika z danych europejskiego rejestru EU Clinical Trials Register. Czynnikiem, który ogranicza wykonywanie badań w naszym kraju są bariery natury prawnej. Aby zarejestrować badania trzeba złożyć średnio 31 dokumentów do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych, zaś do komisji bioetycznej średnio 22 dokumenty. Problem stanowi też niska świadomość społeczna na temat badań klinicznych. Czasami próbuje się je przedstawiać jako doświadczenia na „królikach”. Tymczasem sami uczestnicy projektów oceniają, że dzięki programom będąc pod opieką specjalistów mają ułatwiony dostęp do nowoczesnych technologii i poczucie lepszej opieki medycznej.

W związku z wieloma korzyściami płynącymi z faktu realizacji badań klinicznych Centrum Zdrowia Tuchów, odpowiadające za realizację świadczeń w Wierzchosławicach, zamierza poszerzać profil i zakres tej działalności w tamtejszym Centrum Medycznym.

mk