Subregion tarnowski szeroko otwiera się na turystów, udostępniając kolejne nowe atrakcje. Tarnowska Organizacja Turystyczna zaprasza do Iwkowej, gdzie powstała wieża widokowa, a tuż obok funkcjonalna infrastruktura z elementami małej architektury oraz starodawna ziemianka. Wieżę o wysokości 30 metrów usytuowano na wzniesieniu Szpilówka (516 m n. p. m.).
– Wieża jest zlokalizowana w miejscu wymagającym zaangażowania i wysiłku, aby tam dotrzeć. Jednak piękne widoki wynagrodzą trud i wysiłek wejścia na jej szczyt – tłumaczą przedstawiciele Tarnowskiej Organizacji Turystycznej.
Tarnowska Organizacja Turystyczna jest liderem projektu „Wzrost atrakcyjności turystycznej i rekreacyjnej Subregionu Tarnowskiego etap I”, który jest realizowany w partnerstwie z licznymi samorządami w tym z Gminą Iwkowa. Współpraca z gminami umożliwi przyciągnięcie turystów na dłuższy czas, potrzebny do odkrycia wszystkich niezwykłych miejsc. Nowe atrakcje turystyczne są również szansą na rozwój dla lokalnych gospodarstw agroturystycznych, hoteli, restauracji czy obiektów muzealnych.
Wieża widokowa w Iwkowej będzie służyć zarówno turystom indywidualnym, jak i osobom uprawiającym trekking, nordic walking czy turystykę rowerową. To także doskonała lokacja na rodzinny wypad. Za sprawą elementów małej architektury można usiąść, odpocząć, coś przekąsić. Do dyspozycji turystów są altana, ławy i stoły, kosze na śmieci, stojaki na rowery, a także tablice informacyjne, dzięki którym zwiedzający poszerzą swoją wiedzę.
Dodajmy, że inwestycja powstała w pobliżu zielonego szlaku turystycznego i gminnego Szlaku Powstańców. W Iwkowej warto zobaczyć zabytkowy kościółek, pustelnię św. Urbana, kuźnię czy miejsca związane z suszeniem śliwek i wypiekiem chleba.
Wieża widokowa w Iwkowej to kolejny tego typu obiekt w regionie – podobne atrakcje dostępne są w Jodłówce Tuchowskiej, Bruśniku (Gmina Ciężkowice), Głobikowej (Gmina Dębica / woj. podkarpackie), a także w Dąbrówce Szczepanowskiej. Przed kilku laty ożywiona dyskusja w temacie budowy takiego obiektu toczyła się również w Gminie Brzesko. Jednak po ponad 6 latach rozmów tutejszy samorząd nie może jeszcze się pochwalić takim obiektem. Jak na razie udało się przygotować projekt budowlany i zakupić działkę na Bocheńcu.
—
TOT / IB
Foto. Maciej Mazur
fot. Łukasz Kieroński