Nie przegap
Strona główna » Felietony » Wizyta Lecha Kaczyńskiego w Brzesku w dniu 28 lutego 2010 r.

Wizyta Lecha Kaczyńskiego w Brzesku w dniu 28 lutego 2010 r.

Prezydent Lech Kaczyński miał odwiedzić Brzesko już we wrześniu 2009 roku podczas Diecezjalnego Święta Chleba. Z taką inicjatywą zwrócił się do mnie w 2008 roku brzeski Cech Rzemieślników oraz Małych i Średnich Przedsiębiorców w Brzesku, a konkretnie Pani Krystyna Przybyło prosząc jednocześnie o pilotowanie sprawy wizyty prezydenta w Brzesku. Zaproszenie, które przekazałem Panu Prezydentowi od Izby Rzemieślniczej w Tarnowie oraz Burmistrza Brzeska we wrześniu 2008 roku wraz z Monografią Brzeska bardzo pozytywnie zaskoczyło prezydenckiego ministra Macieja Łopińskiego. Powiedział wtedy, że jeszcze nigdy nie wpłynęło do Kancelarii Prezydenta zaproszenie na uroczystość, która miała się odbyć dopiero za rok.

Prezydent Lecha Kaczyński miał odwiedzić Brzesko we wrześniu, w niedzielę Dożynek Rolników na Jasnej Górze. Nietety niespodziewana wizyta prezydenta Wiktora Juszczenki w Polsce spowodowała, że na Diecezjalne Święto Chleba Prezydent Lech Kaczyński nie dojechał. Kilka miesięcy później, na spotkaniu opłatkowym z parlamentarzystami PiS w styczniu 2010 roku Prezydent Lech Kaczyński przypomniał sobie podczas rozmowy ze mną i obiecał mi, że w najbliższym czasie odwiedzi Brzesko. Dzięki wsparciu osób z otoczenia Pana Prezydenta, m.in. ministrów Jacka Sasina i Andrzeja Dudy oraz kapelana ks. mjr Mateusza Hebdy do wizyty udało się doprowadzić w lutym 2010 roku. Udało się połączyć rocznicowe obchody podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich NSZZ Rolników Indywidualnych w Tuchowie z wizytą w Brzesku. Witając się z Prezydentem Lechem Kaczyńskim w Urzędzie Miejskim w Brzesku zażartowałem: Panie Prezydencie, po raz trzeci w dniu dzisiejszym mam okazję uścisnąć Pana dłoń i wiem, że już więcej mi się to nie uda. Tego dnia, 28 lutego, uścisnąłem prezydencką dłoń trzykrotnie: podczas powitania w Tuchowie, w czasie mszy świętej przekazując sobie znak pokoju oraz witając się w Urzędzie Miejskim w Brzesku, na sali obrad podczas prezentacji kombatantów.

Ten trzeci raz był ostatnim, kiedy miałem możliwość uścisnąć dłoń Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ś.p. Lecha Kaczyńskiego.

Mojego Prezydenta.

Edward Czesak – poseł na Sejm RP