Parlament Europejski przyjął sprawozdanie przewodniczącego komisji rolnictwa i rozwoju wsi, europosła PSL Czesława Siekierskiego w sprawie współczynnika korygującego do płatności bezpośrednich w odniesieniu do roku 2015. Oznacza to, że zapewnione zostało finansowanie na przyszły rok dla rezerwy w wypadku kryzysów w rolnictwie, której wysokość w projekcie budżetu UE na 2016 r. została określona na kwotę 446,1 mln euro.
– Cieszę się, że udało się nam przyjąć stanowisko Parlamentu w ramach uproszczonej i przyśpieszonej procedury, co otwiera drogą do przyjęcia rozporządzenia w pierwszym czytaniu i zagwarantowania środków na walkę ze skutkami kryzysów w sektorze rolnym. Rolnictwo to bardzo wrażliwy sektor, podatny nie tylko na zmienne warunki pogodowe i klimatyczne, ale również wydarzenia polityczne w państwach trzecich czy dwustronne i wielostronne porozumienia handlowe. O tym, że znaczące środki na walkę z sytuacjami kryzysowymi w rolnictwie są konieczne mogliśmy się przekonać choćby w ostatnim roku, gdy przyszło się nam zmierzyć się z dotkliwymi skutkami embarga rosyjskiego czy też zawirowaniami na rynku mleka w związku ze zniesieniem kwot mlecznych – powiedział po głosowaniu przewodniczący Czesław Siekierski.
Zastosowanie współczynnika korygującego oznacza, że zgodnie z wnioskiem Komisji Europejskiej, płatności bezpośrednie dla rolników w 2015 r. zostaną pomniejszone o niespełna 1,4% celem sfinansowania wspomnianej rezerwy. Należy jednak podkreślić, że redukcja ta, wprowadzona w wyniku ostatniej reformy Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), będzie dotyczyć tylko tych rolników, którzy otrzymają płatności na kwotę większą niż 2 000 euro.
– Rezerwa kryzysowa to absolutne minimum również, gdy weźmiemy pod uwagę fakt ograniczenia mechanizmów interwencji w ramach ostatniej reformy WPR. Dlatego tak ważne jest też, aby zagwarantować, że wszystkie niewykorzystane środki w ramach budżetu rolnego, pozostały w nim i aby mogły służyć rozwiązywaniu problemów rolnictwa – dodał Czesław Siekierski.
Mechanizm korygujący nie ma zastosowania w przypadku Bułgarii, Chorwacji i Rumunii, które są ciągle w trakcie dochodzenia do pełnych płatności.
—
CS