Don't Miss
Home » Wiadomości » Wybory Chłopa Roku po raz XVIII – Racławice 2012

Wybory Chłopa Roku po raz XVIII – Racławice 2012

29 kwietnia  br. w Racławicach pod pomnikiem Bartosza  Głowackiego po raz  XVIII  odbyły się Wybory  Chłopa Roku.  Imprezie towarzyszył zlot Wojciechów i Bartoszów. Organizatorami imprezy byli: Wójt Racławic, Izby Rolnicze, Związek  Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników, Związek  Młodzieży Wiejskiej,  Związek Rolników Kółek i Organizacji  Rolniczych, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, Starosta  Miechowski, dr Czesław Siekierski Poseł do Parlamentu Europejskiego,  Stowarzyszenie na Rzecz Dialogu Współpracy i Rozwoju  RACŁAWICE.

Honorowy patronat nad imprezą objął  Waldemar Pawlak  Wicepremier, Minister Gospodarki oraz Marek Sawicki  Minister  Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zaszczytny tytuł „Chłopa Roku 2012” wywalczył Paweł Stączek z województwa podkarpackiego. Uzyskał on najwięcej punktów z wszystkich uczestników w konkurencjach sprawnościowych takich jak toczenie kół, ustawianie kostek słony i artystycznych  polegających na zaśpiewaniu piosenki  ludowej i pokazaniu swoich umiejętności tanecznych. Jako zwycięzca otrzymał Statuetkę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Puchar Dyrektora Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego oraz wiele cennych nagród ufundowanych przez sponsorów. Zwycięzca oraz pozostałych sześciu finalistów zostali zaproszona przez obecnego w Racławicach Posła do Parlamentu Europejskiego dr Czesława Siekierskiego na kilka dni do Brukseli, aby, jak stwierdził Poseł, zaprezentować kwiat polskiego rolnictwa Europie. Zaproszenie do Brukseli wystosowała dla trójki najlepszych także Pani Europoseł Róża Thun.

Paweł Stączek ze wsi Jaćmierz w gminie Zarszyn wspólnie z ojcem prowadzi 200 ha rodzinne gospodarstwo rolne . Do walki o laur ,,Chłopa Roku’’ dopingowała go żona oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Jaśmierza.

Podczas imprezy, jak co roku odbywały się prezentacje Instytucji  pracujących na rzecz rolnictwa. Swoje stoiska informacyjne wystawiły Agencja Rynku Rolnego, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Izby Rolnicze z różnych województw oraz wiele innych instytucji i organizacji. Zwiedzający mogli zapoznać się szczegółowo z ciekawymi ofertami oraz administrowanymi mechanizmami. Nie zabrakło również ekspozycji firm prezentujących ciągniki, sprzęt rolniczy, ogrodniczy oraz sadzonki krzewów i kwiatów.  Miały również miejsce prezentacje twórców ludowych i rzemieślników. Dodatkową atrakcją  były występy krajowych zespołów ludowych. A na publiczność czekały niespodzianki oraz  konkursy z nagrodami.

Tomasz Latocha