Nie przegap
Strona główna » Kultura » Z Porąbki Uszewskiej do Paryża! Crushed Sounds BigBand rusza na tournée

Z Porąbki Uszewskiej do Paryża! Crushed Sounds BigBand rusza na tournée

Dzięki wsparciu ludzi dobrej woli młodzi muzycy z Młodzieżowej Orkiestry Crushed Sounds BigBand z Porąbki Uszewskiej będą mogli zagrać w najbliższą niedzielę dla francuskiej Polonii, a we wtorek 16 lipca 2019 r. zagrają w paryskim Disneylandzie! W piątkowe popołudnie wyruszyli w daleką drogę do Paryża – przed nimi do pokonania ponad 1600 km.

W niedzielę 14 lipca o godz. 10.30 zagrają koncert plenerowy pt. Kantata niepodległościowa „… tylko prawda i pamięć” przed kościołem pw. Św. Józefa należącym do Polskiej Misji Katolickiej w podparyskim Aulnay sous Bois. 

Z kolei we wtorek 16 lipca 2019 r. o godz. 10.00 wystąpią w paryskim Disneylandzie. Zespół zaprezentuje się w repertuarze muzyki filmowej (w której się specjalizuje), występując obok solistów, zespołów i orkiestr z całego świata.

Orkiestra Crushed Sounds BigBand wyrusza w tournée

Orkiestra Crush Sounds wyrusza w tournée

Opublikowany przez Informator Brzeski Sobota, 13 lipca 2019

Wyjazd to efekt starań opiekuna artystycznego i dyrygenta Crushed Sounds BigBand. Dariusz Swoszowski – bo o nim mowa – zgłosił w 2018 r. orkiestrę do eliminacji Disney Performing Arts. To międzynarodowy program wspierający utalentowaną młodzież z całego świata – organizowany przez francuski Disneyland. Po kilku tygodniach zespół otrzymał odpowiedź – „Zapraszamy do Paryża!”. Kapituła doceniła oryginalne aranżacje i kompozycje Dariusza Swoszowskiego oraz poziom gry na instrumentach amatorskiej orkiestry młodzieżowej. Wyjazd do Francji to dla nich świetna okazja do promocji orkiestry przed międzynarodową widownią,  zwiększy to jej prestiż oraz pozytywnie wpłynie na motywację młodzieży do pracy. Niezbędne, dodatkowe próby i warsztaty instrumentalne podniosły kompetencje muzyczne członków orkiestry, a sam wyjazd do Francji jeszcze mocniej integruje zespół.

Biorąc pod uwagę ograniczone możliwości finansowe rodziców młodych muzyków członkowie Stowarzyszenia Muzykalni pod którego skrzydłami działa orkiestra zdawali sobie sprawę jak trudno byłoby urzeczywistnić całe przedsięwzięcie. Do odważnych świat należy – tak więc wsparcie na organizację wyjazdu dla orkiestry trafiło z bardzo różnych stron.  Środki marszałkowskiego programu „Mecenat Małopolski 2019” stanowią połowę środków koniecznych do zorganizowania wyjazdu. Niebagatelną kwotę 50 tysięcy złotych Stowarzyszenie otrzymało w ramach zgłoszonego projektu „Polska muzyka na paryskich scenach! – promocja Polskiej Kultury Muzycznej we Francji”.

– Dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego młodzi muzycy z Młodzieżowej Orkiestry Crushed Sounds BigBand mogą zrealizować swoje marzenia – mówi Marta Malec-Lech członek Zarządu Województwa Małopolskiego, która docenia zaangażowanie młodzieży i lokalnej społeczności w działalność  Orkiestry Crushed Sounds BigBand.

Środki z Urzędu Marszałkowskiego zostały uzupełnione przez Urząd Gminy Dębno, prywatnych darczyńców, lokalne firmy oraz z wpłat niezawodnych rodziców, którzy nie szczędzili  środków na ten cel.

– Na samym początku nawiązaliśmy kontakt z Instytutem Polskim w Paryżu oraz z parafiami polskimi we Francji, aby z ich wsparciem organizacyjnym zagrać Koncert Patriotyczny dla francuskiej Polonii. Podczas pobytu we Francji czeka nas wiele spotkań – z Polakami tam mieszkającymi, z Francuzami i ludźmi z całego świata odwiedzającymi stolicę Francji i Disneyland. To wymarzona okazja do promocji zespołu, ale też jego Małej i Dużej Ojczyzny. Stąd pomysł na sesję zdjęciową orkiestry na zamku w Dębnie – z tym renesansowym zabytkiem obcujemy przecież na co dzień. Foldery z profesjonalnymi zdjęciami będziemy prezentować i rozdawać podczas wyjazdu. W dodatkowe gadżety promocyjne wyposażył nas Departament Promocji Urzędu Marszałkowskiego – podkreślają przedstawiciele stowarzyszenia Muzykalni.

Dla Stowarzyszenia Muzykalni, które opiekuje się orkiestrą, zorganizowanie takiego wyjazdu to nie lada wyzwanie: finansowe i logistyczne. Należało zaplanować i przewidzieć wiele spraw, począwszy od oczywistych jak przewóz (jedziemy z Polski przez Niemcy bezpośrednio do Francji 24 h), nocleg, wyżywienie, ale również i pomniejszych, a jednak niezbędnych jak odpowiedni strój, czy identyfikatory na futerały instrumentów.

Gratulujemy pomysłu i trzymamy kciuki za udane występy!

Młodzieżowa Orkiestra Crushed Sounds BigBand – o zespole

Działające od października 2017 roku Stowarzyszenie Muzykalni ma za zadanie wspierać działalność Młodzieżowej Orkiestry Crushed Sounds BigBand i umożliwiać jej rozwój. Orkiestra powstała w 2015 r. w Porąbce Uszewskiej, składa się z 35 uczniów i absolwentów szkół muzycznych – pasjonatów muzyki filmowej i rozrywkowej, a jej założycielem i dyrygentem jest Dariusz Swoszowski. Zadebiutowała oficjalnie pod nazwą Crushed Sounds BigBand 30 kwietnia 2016 roku wykonując Koncert Muzyki Filmowej w Porąbce Uszewskiej, a od października 2017 roku działa w ramach Stowarzyszenia Muzykalni. Orkiestra prezentuje swoje umiejętności poprzez różne inicjatywy artystyczne: koncerty muzyki filmowej (Porąbka Uszewska, Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku, Muzeum Zamek w Dębnie), koncerty kolęd (Brzesko, Tarnów, Dębno, Porąbka Uszewska), występy gościnne (m.in. w Urzędzie Wojewódzkim filia w Tarnowie, Europejskie Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach) jak i występy charytatywne. Repertuar orkiestry jest bardzo szeroki – oprócz utworów muzyki filmowej, które stanowią jej podstawowy aspekt artystycznej działalności, wykonuje także utwory muzyki klasycznej, rozrywkowej i sakralnej.

IB

PLAKAT

Fot. Maciej Mazur