Don't Miss
Home » Felietony » Zabezpieczenie okien przed wiatrem i zimnem

Zabezpieczenie okien przed wiatrem i zimnem

informatorbrzeski.plNajlepiej już wczesną jesienią dokonać przeglądu stolarki okiennej. Zima to okres dużej ilości opadów, spadków temperatury i stale obecnej wilgoci. Szczelne okna to nie tylko ciepło, ale również ochrona przed zawilgoceniem.

Drewniana stolarka okienna

Pomimo tego, że okna aluminiowe oraz PCV mają swoich zwolenników to właśnie stolarka drewniana cieszy się największym powodzeniem wśród inwestorów. Walory estetyczne oraz ciepło płynące z drewna to cechy, które cenią zwolennicy klasycznych wyborów.

Drewno oczywiście wymaga konserwacji, ale wbrew pozorom dbanie o jego jakość i wytrzymałość nie jest trudne.

Największym zagrożeniem dla okien drewnianych jest kurz oraz zabrudzenia, które mogą prowadzić do powstawania mikroorganizmów, a w konsekwencji niszczenia okien.

Podstawą w przygotowaniu okien w domu jednorodzinnym do zimy jest bardzo dokładne oczyszczenie ramy z wszelkich zanieczyszczeń. Tutaj najlepiej sprawdzi się płyn do mycia naczyń. Kiedy powierzchnia ramy wyschnie, warto pokryć ją warstwą mleczka konserwującego. Niewskazane jest stosowanie środków, które zawierają kwasy, rozpuszczalnik, czy alkohol.

Jeśli okna są w użytku od dłuższego czasu, a dodatkowo poddawane działaniu czynników atmosferycznych, wówczas mogą pojawić się otarcia, czy też zadrapania. Choć początkowo mogą nie wyglądać poważnie, to jednak z biegiem czasu prowadzą do powstania większych uszkodzeń.

Jeśli zatem na oknie znajdują się nawet nieduże uszkodzenia, należy je bardzo dokładnie przeszlifować, najlepiej drobnoziarnistym papierem ściernym. Następnie miejsce to należy dokładnie przetrzeć i przemyć delikatnie nawilżoną szmatką. Miejsce uszkodzenia należy odmalować na nowo farbą lub też lakierem.

Stan uszczelek i okuć

Okno to nie tylko rama, ale również uszczelki i okucia, które również mogą ulec uszkodzeniu. Dlatego przy okazji przeglądu stolarki, warto również sprawdzić stan elementów konstrukcji okna. Wszystkie koniecznie oczyścić, a następnie nasmarować olejem specjalnie do tego przeznaczonym.

Niesprawność uszczelek jest równie poważna jak uszkodzenie stolarki okiennej, ponieważ nie tylko brak bariery przed wilgocią, ale również generuje się straty ciepła.

Jeśli uszczelki będą właściwie pielęgnowane, przedłuży to ich żywotność. Wystarczy raz w roku posmarować uszczelki specjalnym środkiem lub zwykłą gliceryną. Dzięki temu stają się bardziej elastyczne i co się z tym wiąże, bardziej odporne na zmiany temperatury, zwłaszcza na mróz.

Uszczelnienie okna

W ciągu roku wiele razy zmienia się pogoda, jak również temperatura otoczenia. Okna narażone są nie tylko na działanie mrozu, ale poddane są też działaniu bardzo wysokich temperatur. Powoduje to rozszerzanie, czy też kurczenie się tworzywa, z którego wykonane jest okno.

W nowoczesnych oknach montowane są rolki ryglujące, dzięki którym można własnoręcznie zwiększać docisk skrzydła do ramy. Zabieg ten polecany jest głównie zimą.

W przypadku starych okien, należy najpierw znaleźć miejsce, przez które generowane są straty ciepła. Jednym z takich miejsc są szpary pomiędzy szybą, a ramą. Silikon jest najlepszym materiałem do usunięcia szczeliny. Nakłada się go między ramę, a szybę.

Jeżeli pojawią się szpary między skrzydłem a futryną, można je wypełnić gotowymi uszczelkami samoprzylepnymi. Są one nie tylko łatwo dostępne, ale również łatwe w montażu. Najlepszy wybór to uszczelki gumowo- silikonowe, które są bardzo wytrzymałe. Przed nałożeniem uszczelki rama okienna musi zostać dokładnie umyta, oczyszczona i wysuszona.

Szpary pomiędzy ścianą, a ościeżnicą wypełnia się pianką montażową poliuretanową. Podobne szpary mogą powstać również w miejscu łączenia parapetu z murem.