Nie przegap
Strona główna » Region » Zadbaj o „Zdrowe stopy” z PWSZ w Tarnowie

Zadbaj o „Zdrowe stopy” z PWSZ w Tarnowie

Zakład Fizjoterapii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie zaprasza do udziału w projekcie „Zdrowe stopy”. Panie, które zdecydują się do niego zgłosić, mogą liczyć na darmowe badania, pełną diagnostykę, a nawet udział w trzymiesięcznym cyklu ćwiczeń i zabiegów. Wszystko po to, by podnieść komfort życia i wiedzę osób cierpiących na bardzo popularne schorzenie – tzw. halluksy.

Projekt skierowany jest do kobiet w wieku 38-58 lat, które zmagają się  z halluksami, czyli jedną z najczęstszych deformacji w obrębie stopy, zwaną także „paluchem koślawym”.

– Wszystkim uczestniczkom gwarantujemy bezinwazyjne oraz nie obarczone ryzykiem efektów niepożądanych badania stóp z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury – wyjaśnia Katarzyna Wódka, fizjoterapeutka z Instytutu Ochrony Zdrowia PWSZ.

Badania to jednak nie wszystko. Ich efektem będzie bowiem kwalifikacja do – również w pełni bezpłatnego – 12-tygodniowego programu profilaktyczno-rehabilitacyjnego dotyczącego oceny wpływu różnych oddziaływań z zakresu fizjoterapii i zaopatrzenia ortopedycznego na leczenie halluksów.

– Stworzymy trzy grupy, które korzystać będą z różnych form terapii oraz ćwiczeń. Wszystko z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, pod opieką wykwalifikowanych fizjoterapeutów. Uczestniczki mogą liczyć na zmniejszenie dolegliwości bólowych w obrębie palucha  koślawego oraz stopy, poprawę równowagi ciała oraz samopoczucia. Serdecznie zapraszam i przypominam, że o kwalifikacji decyduje kolejność zgłoszeń – dodaje Katarzyna Wódka.

Badania wstępne rozpoczną się 27 lutego i potrwają do 3 marca. Zasadnicza część projektu ruszy trzy dni później i potrwa niemal do końca maja. Dodatkowych informacji udziela Katarzyna Wódka. Można pisać na adres katarzynawodka5@gmail.com lub dzwonić pod numer telefonu 781 057 385. Pod tym numerem można zapisywać się na badanie wstępne. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny.

HALLUKSY

Paluch koślawy to deformacja  stopy objawiająca się bocznym odchyleniem palucha w stronę pozostałych palców, a pierwszej kości śródstopia w kierunku przyśrodkowym z towarzyszącym poszerzeniem i zniekształceniam obrysów stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Na to schorzenie diesięciokrotnie częściej zapadają kobiety niż mężczyźni. Leczenie jest uzależnione od wielkości deformacji, nasilenia bólu, stopnia uszkodzenia stawów palucha, czy wieku chorego. Halluksy można leczyć zachowawczo i operacyjnie.

PWSZ