Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Zmodernizowano i doposażono Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie

Zmodernizowano i doposażono Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie

Resize_of_DSCF2330-nGminny Ośrodek Kultury zakończył realizację projektu pn. „Modernizacja i doposażenie na terenie gminy Borzęcin obiektu Gminnego Ośrodka Kultury, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej (Europejskiego Funduszu Rolnego) w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013; działanie: Odnowa i rozwój wsi. – Zakres projektu był bardzo rozległy – mówi jego autor, Piotr Kania, dyrektor GOK.  Pierwszym etapem było wykonanie robót remontowych w piwnicach Domu Ludowego za kwotę prawie 215 tysięcy złotych. W drugim wydano ponad 437 tysięcy złotych na doposażenie placówki w nowoczesny sprzęt, zarówno ten do prowadzenia działalności statutowej, jak i organizacji imprez plenerowych.

Realizowany przez nas wniosek był bardzo skomplikowany ze względu na bardzo szeroki zakres realizowanego zadania. Podzieliliśmy go na 5 części, a przy przetargach skorzystaliśmy z pomocy firmy Ekoplan z Tarnowa  – informuje Piotr Kania. – Na etapie składania wniosku wpisano w zakres zadania przedmioty i usługi o różnym charakterze, najbardziej potrzebne w pracy naszej placówki centralnej i jednostek podległych. Niestety, zaplanowane kilka lat temu technologie stają się szybko przestarzałe lub pojawiają się lepsze, ciekawsze rozwiązania. Przykładem może tu być zakładany zakup – złożonej z setek elementów – sceny stacjonarnej, która ostatecznie stała się sceną mobilną, na kółkach. Takie rozwiązanie, kosztujące prawie 90 tysięcy złotych, ułatwi nam użytkowanie sceny, która może być przemieszczana w dowolne miejsce w naszej gminie praktycznie bez większych ograniczeń. Wszelkie zmiany oczywiście pociągały za sobą korekty proceduralne, które przy programach unijnych często wymagają sporej „papierologii” i cierpliwości – przybliża kulisy realizacji przedsięwzięcia dyrektor Kania.

Ale scena mobilna o wymiarach 7,5 na 6 m to nie wszystko. Za kwotę prawie 120 tysięcy złotych GOK wzbogacił się w przenośny sprzęt nagłośnieniowy niemieckiej firmy Dynacord.  – Spory nacisk położyliśmy też na kwestie wyposażenia placówki w nowoczesny sprzęt do prowadzenia działalności kulturalnej. Tym samym nabyliśmy 20 zestawów komputerowych z oprogramowaniem, wysokiej klasy sprzęt RTV (3D), kserokopiarkę, dobrej jakości drukarki, stylowy stół bilardowy z nakładkami, jedne z najlepszych na rynku osuszacze powietrza do piwnic i urządzenia do nawiewu. Warto przypomnieć, że w ramach tego samego projektu w roku ubiegłym wyremontowaliśmy za prawie 215 tysięcy złotych pomieszczenia piwniczne, które teraz udało się wyposażyć w niezbędne meble i urządzenia do utworzenia sali wystawowej. Po remoncie odbywają są tam również próby funkcjonującego przy GOK Zespołu Pieśni i Tańca „Borzęcanie” – mówi Piotr Kania.

Ostatnim elementem projektu były dostawa i instalacja sprzętu związanego z funkcjonowaniem Sali Imprez GOK. Zakupiono ekran o wymiarach 350 X 250 cm i nowoczesny projektor multimedialny, kotary na scenę i zasłony okienne oraz automatyczne systemy zasuwania/odsuwania. – Wszystkie mechanizmy są zdalnie sterowane, a zasłony na okna – poprzez zastosowanie specjalnych materiałów – pozwalają praktycznie na zupełne zaciemnienie sali nawet w słoneczny dzień. Nie mogło zabraknąć także stacjonarnego systemu nagłośnienia i oświetlenia sceny, który współpracuje z urządzeniami zakupionymi w zestawie mobilnym, plenerowym – komentuje dyrektor.

Wartość całego zadania to kwota ponad 652 tysiące złotych, z czego 75% kosztów kwalifikowanych pokryto ze środków unijnych.

Mam nadzieję, że wszystko to długo będzie służyć pracownikom GOK, a także wszystkim odwiedzającym naszą placówkę – dodaje na zakończenie dyrektor.

Kurier Borzęcki